Tinklainės atsiskyrimas

Tinklainė yra šviesai jautrus audinio sluoksnis, esantis akies galinėje dalyje. Ji yra atsakinga už šviesos priėmimą ir jos pavertimą elektriniais signalais ir jų siuntimą į smegenis, ten, kur jie sukuria mūsų matomus vaizdus.

Kartais tinklainė gali atsiskirti arba atkilti iš savo buvimo vietos, taip tapdama atkirsta nuo kraujo tėkmės, aprūpinančios ją būtinomis maistinėmis medžiagomis ir deguonimi – tai vadinama tinklainės atsiskyrimu.

Nors tai yra rimtesnė akių liga, ją galima gydyti skirtingais etapais. Paprastai ji susijusi su akies pokyčiais senstant, todėl reguliarūs akių tyrimai yra būtini ankstyvam diagnozės nustatymui ir prevencijai.

Tinklainės atsiskyrimas

Ar žinojote?

Tinklainės atsiskyrimas gali būti nustatytas atliekant įprastą akių tyrimą, todėl svarbu reguliariai tikrintis akis. Kai kuriais atvejais pasireiškia staigūs simptomai, pavyzdžiui, drumstelės, tokiu atveju turėtumėte kuo greičiau susisiekti su akių specialistu arba bendrosios praktikos gydytoju, nes būtina kuo anksčiau pradėti gydymą.

Kokie yra tinklainės atsiskyrimo simptomai?

 • Šviesos blyksniai akyje;
 • Staiga vienoje akyje padidėja drumstelių kiekis – gali atrodyti, kad regėjimo lauke atsirado voratinklis;
 • Regėjimo lauke atsiradusi tarsi užuolaida uždanga– tai gali reikšti, kad tinklainė atsiskiria;

Nepradėjus ankstyvo gydymo, tinklainės atsiskyrimas gali visam laikui sukelti regėjimo praradimą pažeistojoje akyje. Taigi, jei jaučiate bet kurį iš šių simptomų, svarbu kuo greičiau apsilankyti pas akių priežiūros specialistą.

Kas sukelia tinklainės atsiskyrimą?

Yra keletas tinklainės atsiskyrimo priežasčių, įskaitant:

 • Įplyšimas ar skylė tinklainėje (tai yra dažniausia priežastis);
 • Skysčio kaupimasis po tinklaine dėl akių sužeidimo ar traumos;
 • Randas akyje, galintis traukti tinklainę.

Tinklainės atsiskyrimo rizikos veiksniai

Tinklainės atsiskyrimas gali įvykti bet kuriame amžiuje, tačiau labiau tikėtina, kad atsiras šiems asmenims:

 • Vyresniems nei 40 metų amžiaus;
 • Turintiems pažengusią trumparegystę (miopiją);
 • Turėjusiems kataraktos operaciją;
 • Patyrusiems sužalojimą ar tiesioginį smūgį į akį;
 • Turėjusiems tinklainės atsiskyrimą kitoje akyje;
 • Buvę tinklainės atsiskyrimo atvejai šeimoje.

Tinklainės atsiskyrimo gydymas

Jei Jūsų akių specialistas įtars, kad Jums gali būti atsiskyrusi tinklainė, jis nedelsdamas nukreips Jus į ligoninę arba pas specialistą tolimesniam tyrimui.

Gydymas paprastai priklausys nuo atsitraukimo ar įplyšimo masto. Yra daugybė chirurginių procedūrų, apimančių bet kokio įplyšimo užsandarinimą, sumažinančių tinklainės atsiskyrimą arba tinklainės grąžinimą į buvusią vietą. Jūsų akių specialistas ar chirurgas galės išsamiau papasakoti apie gydymo galimybes.

Kuo anksčiau bus pradėtas tinklainės atsiskyrimo gydymas, tuo didesnė tikimybė atkurti gerą regėjimą. Štai kodėl reguliarūs akių tyrimai yra tokie svarbūs. Jei nerimaujate dėl kokių nors patiriamų simptomų, kuo greičiau susisiekite su mumis ar savo bendrosios praktikos gydytoju.