UV APSAUGA SU KONTAKTINIAIS LĘŠIAIS

Šiomis dienomis kiekvienas žino, kad ilgas buvimas saulėje gali žalingai paveikti mūsų odą. Toks pats ilgalaikis žalingų ultravioletinių (UV) spindulių, kurie negatyviai veikia odą, poveikis, gali padidinti ir akių sutrikimų, atsirandančių dėl UV, atsiradimo riziką. Taip gali nutikti Jums žaidžiant tenisą ar pliažo tinklinį liepą, ar slidinėjant snieglente sausio mėnesį.

KAS TAI YRA UV SPINDULIAI?

Ultravioletiniai spinduliai yra saulės šviesos komponentai. Priklausomai nuo jų bangų ilgio, jie skirstomi į UVA, UVB ir UVC spindulius.

Kuo trumpesnis yra bangų ilgis, tuo didesnis šviesos energijos laipsnis – didesnė ir potencialaus žalingo poveikio rizika.

UV (UVC, UVB, UVA) spindulių bangų ilgio lentelė

Pav. parodytas šviesos spektras, išskaidytas pagal bangų ilgį.

  • UVA yra ilgiausių bangų ilgio UV spinduliai. Dėl jų poveikio atsiranda odos įdegis bei pirmalaikis senėjimas.
  • Dėl UVB spindulių atsiranda odos nudegimai. Jie dažniausiai susiję su odos vėžio susirgimais ir regėjimo problemomis, tokiomis kaip katarakta.
  • UVC spinduliai yra trumpiausių bangų ilgio ir yra labiausiai pavojingi. Laimei, juos sulaiko Žemės atmosferos ozono sluoksnis, tad jie nepasiekia Žemės paviršiaus.

UV spinduliai yra nematomi, tačiau jų yra visur

UV spinduliai mus pasiekia visur

Pav. pateikti aplinkos faktoriai, įtakojantys UV spinduliavimo intensyvumą

UV SPINDULIAI GALI PAŽEISTI JŪSŲ AKIS

Apsaugokite ne tik savo odą

Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad ilgalaikis tiesioginių UV spindulių poveikis gali pažeisti akių vokus, rageną ir lęšiuką.

Ilgalaikis UV spindulių poveikis gali nulemti akių paviršiaus pažeidimus, panašius į odos nudegimus.

Net ir trumpalaikis UV spindulių poveikis gali sukelti ragenos uždegimą (photokeratitis). UV spindulių poveikis, drauge su vėju ar sniegu, akis gali padaryti ypač jautrias. Tai gali tapti laikinų simptomų, tokių kaip akių skausmas, paraudimas, svetimkūnio pojūtis akyje, jautrumo šviesai, nevalingo ašarojimo priežastimi.

Ilgalaikis UV poveikis kaupiasi palaipsniui ir yra dar sunkesnis, nors dažnai ir be išankstinių simptomų. Kuo ilgiau jūsų akys yra veikiamos tiesioginių UV spindulių, dėl besikaupiančio žalingo UV poveikio, didėja akių sveikatos sutrikimų ir su amžiumi susijusių akių susirgimų rizika, įskaitant kataraktos išsivystymą, tinklainės pažeidimus, akių vokų odos vėžinių susirgimų atsiradimą ar kitus chroniškus akių sutrikimus, tokius kaip sparninė plėvė (pterygium) arba ragenos bei akies junginės pakitimai.

UV radiacijos lygis kinta dienos bėgyje: bendrai galima sakyti, kad kuo aukščiau pakilusi saulė danguje, tuo ntensyvesnis UV spinduliavimas. Tačiau tai netiesa, kai kalbame apie tiesioginį UV spindulių poveikį akims.

Naujausiais tyrimais įrodyta, kad pavasarį, vasarą ir rudenį, UV tiesioginis poveikis akims yra didžiausias prieš pietus bei pavakary, bet ne vidurdienį. Mes įpratę saugotis saulei šviečiant zenite, bet kitaip nei odai, akims didžiausias poveikis yra tiesiogiai žvelgiant į saulę ryte ir antroje dienos pusėje. Taip yra todėl, kad ryte bei pavakary, saulė yra arčiau horizonto linijos, tad mes dažniau tiesiogiai į ją žiūrime.

Akių apsauga nuo UV ypač svarbi vaikams bei paaugliams, nes jų vyzdžiai didesni bei lęšiukai skaidresni nei suaugusių žmonių, tad ir jų akys yra labiau pažeidžiamos dėl UV spindulių poveikio. Kaip įprastai, jie daugiau laiko praleidžia lauke, bei rečiau nešioja saulės akinius, nei suaugusieji.

KODĖL VERTA NEŠIOTI KONTAKTINIUS LĘŠIUS SU UV APSAUGA?

Atspindėti nuo šaligatvio, žolės, sniego, smėlio ar vandens, UV spinduliai gali prasiskverbti pro saulės akinių lęšių kraštus, nebent jūs dėvite išlenktus, labai prigludusius saulės akinius – „kaukes“.

Periferiniai UV spinduliai prasiskverbia pro saulės akinių lęšių kraštus ir koncentruotai patenka į rageną.

Akiniai nuo saulės ar kontaktiniai lęšiai be UV filtro

Pav. Su saulės akiniais ir kontaktiniais lęšiais be UV filtro

Akiniai nuo saulės ar kontaktiniai lęšiai su UV filtru

Pav. Su saulės akiniais ir kontaktiniais lęšiais su UV filtru

Paveiksliukai  iliustruoja, kaip saulės spinduliai patenka į vidinę akies struktūrą.

Koncentruoti periferiniai saulės spinduliai yra labiau žalingi nei tie UV spinduliai, kurie pasiekia rageną iš priekio. Kontaktiniai lęšiai su UV filtru* yra patikima bei efektyvi priemonė sulaikant/nukreipiant periferinį UV spinduliavimą.

*Atminkite, kad kontaktiniai lęšiai su UV filtru nėra pakaitalas saulės akinių su UV filtru. Jie visada turi būti nešiojami su kokybiškais saulės akiniais, turinčiais UV filtrą.

Du sluoksniai patikimiau nei vienas

UV spinduliavimo intensyvumas esant skirtingai akių apsaugai skirtingoje aplinkoje (grafikas)

Paveiksle pateiktas periferinio UV-B spinduliavimo intensyvumas skirtingose aplinkose, nešiojant skirtingą apsaugą nuo UV

Kontaktiniai lęšiai su UV filtru, nešiojami drauge su UV spinduliavimą sulaikančiais saulės akiniais, geriau apsaugo nuo žalingo periferinio UV spinduliavimo.

KOKIE ACUVUE® KONTAKTINIŲ LĘŠIŲ SU UV FILTRU PRIVALUMAI?

Visi ACUVUE® vardo kontaktiniai lęšiai turi UV filtrą, taigi jie visi gali suteikti papildomą apsaugą nuo žalingų UV spindulių.

  • Jie padeda apsaugoti akies vidų bei uždengiamą išorinį akies paviršių nuo žalingų UV spindulių.
  • Jie apsaugo nuo periferinių bei atspindėtų spindulių, kurių nesulaiko saulės akiniai ar skrybėlė.
  • Tose situacijose, kai saulės akiniai ar kepurė pamiršti arba yra nepraktiška juos nešioti, kaip pavyzdžiui užsiimant burlenčių sportu ar žaidžiant futbolą, krepšinį, jie gali tapti vienintele įmanoma apsauga.
  • Kontaktiniai lęšiai su UV filtru suteikia papildomą apsaugą jūsų akims ištisą dieną, jums apie tai net nesusimąstant. UV apsaugą suteikiantis komponentas yra įdiegtas į ACUVUE® kontaktinius lęšius ir veikia nuolat – jis negali nusilupti ar nusidėvėti.
Visi ACUVUE lęšiai turi auksčiausios klasės UV filtrus


DAUGIAU INFORMACIJOS
Kontaktiniai lęšiai

Pasidalinkite savo žiniomis.
Jei, perskaitę šį straipsnį sužinojote kažką naujo, tikėtina, kad ši informacija bus naudinga ir Jūsų šeimos nariams ar draugams. Pasidalinkite šiomis žiniomis su žmonėmis, kuriais rūpinatės.