Jūsų akys – lyg langai į bendrą sveikatą

Akys pasako apie sveikatą žymiai daugiau nei tik tai, ar regėjimas geras ar ne. Tai lyg langai, pro kuriuos gydytojas gali nustatyti bendrą Jūsų sveikatos būklę.

Glaukoma
akių ligos

Joks kitas kūno organas negali taip lengvai parodyti Jūsų venų ir arterijų būklės kaip akys. Akys gali padėti diagnozuoti net ir ankstyvosios stadijos kraujagyslių ligas, atsirandančias dėl medžiagų apykaitos sutrikimų. Jūsų akyse gydytojas gali pamatyti ankstyvus ligų, galinčių paveikti ir Jūsų regėjimą, požymius. Štai kodėl svarbu reguliariai tikrintis akis net jei nesiskundžiate regėjimo sutrikimais.

Tik gydytojas gali įvertinti informaciją, kurią pasakoja Jūsų akys.

Akių ištyrimo metu Jūsų gydytojas atkreips dėmesį į šiuos požymius:

Galvos skausmas
Galvos skausmo priežastis ne visada susijusi tik su oro permainomis. Galvos skausmus, ypač akių ir kaktos srityje, gali sukelti rimtos ligos. Ligų sąrašas gali būti labai ilgas, t.y. nuo sinusų uždegimo, nenustatyto naviko ar glaukomos1 iki funkcinių akių raumenų sutrikimų, sukeliančių žvairumą2. Akių gydytojas regėjimo patikros metu gali rasti šių ligų ankstyvus požymius. Dėl to galvos skausmo diagnozavimas ir gydymas yra labai svarbūs.

  1. Glaukoma: aukštas spaudimas Jūsų akies viduje.
  2. Žvairumas: akys nėra tiesioje linijoje.

Hipertenzija (aukštas kraujospūdis)
Vienas iš pirmųjų požymių, galinčių įspėti apie aukštą kraujospūdį, yra netolygios ir siauros kraujagyslės. Štai kodėl akių gydytojo atliktas akių patikrinimas neapsiriboja tik regėjimo patikrinimu, bet gali tapti puikia hipertenzijos prevencija.

Diabetas
Jei Jums karšta ir jaučiate troškulį, laikinai
susilpnėja regėjimas, nukrinta ar priauga svoris – vadinasi, kažkas negerai. Tinklainė gali papasakoti gydytojui Jūsų istoriją. Mažos apskritos tinklainės kraujosrūvos ar taip vadinami „vatos pavidalo židiniai“, gali būti diabeto požymis. Nepastovus regėjimas, priklausantis nuo cukraus kiekio kraujyje svyravimų, gali būti kitas diabeto požymis. Vizitas pas savo akių gydytoją gali padėti tai išsiaiškinti.

Insultas
Jei skundžiatės aukštu kraujospūdžiu, turite būti tikri, kad Jūsų gydymas kontroliuoja visus paros kraujospūdžio pakilimus. Tinklainė suteikia svarbios informacijos, kuri leidžia gydytojui nuspręsti, ar turėtumėte ypač atidžiai stebėti savo sveikatos būklę, dėl insulto rizikos. Akies ištyrimo metu galima aptikti siauras tam tikros formos tinklainės kraujagysles, todėl, duodamas tinkamą patarimą, Jūsų gydytojas gali sumažinti insulto riziką.

Didelis cholesterolio kiekis
Jūs mėgstate gerai pavalgyti – o kas nemėgsta? Bet kokia Jūsų lipidų apykaita? Akių patikros metu gydytojas tuojau aptiks Jūsų praeities „nuodėmes“. Lipidai prilimpa prie tinklainės kraujagyslių ir pakeičia jų struktūrą. Kraujagyslių sklerozė1 ir užakimas dėl lipidų nusėdimo gali sukelti aukštą kraujospūdį, širdies ligas ir insultą. Ankstyvas didelio cholesterolio kiekio nustatymas leis Jums apsisaugoti nuo šių ligų ir pailginti gyvenimo trukmę.

  1. Sklerozė: Bet kuris patologinis audinio sukietėjimas ir sustorėjimas.

Išsėtinė sklerozė
Dvejinimasis akyse, regėjimo lauko praradimas ir nekoordinuoti ar nevalingi akių judesiai gali būti ankstyvi išsėtinės sklerozės požymiai. Žinoma, akių ištyrimas negali pakeisti bendrosios praktikos gydytojo ar specialisto atliekamos kruopščios apžiūros. Vis dėlto, akys gali daug pasakyti apie Jūsų sveikatos būklę.


DAUGIAU INFORMACIJOS
Akių ligos
Optikos salonai
Akiniai
Kontaktiniai lęšiai
Akiniai nuo saulės

Pasidalinkite savo žiniomis.
Jei, perskaitę šį straipsnį sužinojote kažką naujo, tikėtina, kad ši informacija bus naudinga ir Jūsų šeimos nariams ar draugams. Pasidalinkite šiomis žiniomis su žmonėmis, kuriais rūpinatės.