Optikos pasaulis / Plaukiojančios drumstelės akyse

Plaukiojančios drumstelės akyse

Simptomai

  • Regėjimo lauke atsirandančios dėmelės ar gijos

Diagnostika

Įprastas akių patikrinimas

Gydymas

  • Pranyksta savaime
Plaukiojančios drumstelės dienos šviesoje

Kas yra plaukiojančios drumstelės akyse?

Regėjimo lauke atsirandančios dėmelės ar gijos, ypač šviesiame fone. Drumstelių atsiradimas yra labai paplitęs ir paprastai dėl jų nereikia nerimauti. Įprastai iš regėjimo lauko jos greitai pranyksta ir netrukdo.

Jei drumstelės atsiranda staiga ir jų atsiradimą lydi šviesos blyksniai, nedelsdami susisiekite su savo akių priežiūros specialistu ar bendrosios praktikos gydytoju.

Kokie plaukiojančių drumstelių akyse simptomai?

Drumstelės atrodo kaip juodos arba permatomos dėmės ar gijos, sukuriančios įspūdį, kad matote, kad kažkas „plūduriuoja“ priešais akis. Dauguma jų yra labai mažos ir labai greitai išnyksta iš regėjimo lauko. Labiausiai pastebimos žiūrint į paprastą šviesų foną (į baltą sieną, arba žiūrint į dangų). Tikėtina, kad sendami arba, jei esate trumparegiai, regėjimo lauke matysite daugiau drumstelių.

Naujų drumstelių atsiradimą gali lydėti šviesos mirgėjimas, pavyzdžiui, ryškūs baltos šviesos dryžiai, mirksintys regėjimo lauke.

Retais atvejais drumstelės ir šviesos blyksniai gali būti tinklainės atšokimo, potencialiai pavojingos būklės, požymis. Ankstyva diagnostika yra svarbi gydymo sėkmingumui, todėl, jei atsiranda naujų drumstelių ir/ar šviesos blyksnių, būtina nedelsiant kreiptis į akių specialistą.

Kas lemia plaukiojančių drumstelių akyse atsiradimą?

Drumstelės yra nedidelės akį užpildančio skysčio, dar vadinamo stiklakūniu, drumstys. Tai – želė pavidalo medžiaga, esanti akies obuolio viduje. Vaikystėje stiklakūnis būna pakankamai kietas, tačiau, senstant, jis tampa skystesnis. Drumstelės atsiranda, kai stiklakūnio gabalėliai pradeda judėti šioje vandeningoje medžiagoje. Dėmelės ir gijos meta šešėlį ant tinklainės, taip paveikdamos matymą ir sudarydamos įspūdį tarsi kažkas plaukioja prieš akis.

Kaip vyksta plaukiojančių drumstelių akyse diagnostika?

Patikros metu akių specialistas gali matyti visas drumsteles, esančias akyje, jų buvimą dokumentuoti ir taip stebėti, ar laikui bėgant atsiranda jų pakitimų.

Patikros metu specialistas akių lašų pagalba išplečia vyzdžius, kad matytų aiškų tinklainės vaizdą. Tikrinama, ar nėra tinklainės atšokimo požymių, dėl kurių jus reikėtų nukreipti į ligoninę tolimesniems tyrimams ar gydymui.

Jei atsiranda naujų drumstelių ir šviesos blyksnių, turėtumėte kuo greičiau pasitikrinti pas akių specialistą.

Kokia galima pagalba?

Plaukiojančios drumstelės akyse yra natūralaus senėjimo proceso dalis. Įprastai iš regėjimo lauko jos greitai pranyksta ir netrukdo. Tačiau jei pastebėjote didesnį drumstelių kiekį nei įprastai, kreipkitės į savo akių priežiūros specialistą, patikrinti ar drumstelių padidėjimas nėra rimtesnės būklės simptomas.

Jei drumstelės pernelyg vargina ir sukelia nepatogumų, Jūsų akių priežiūros specialistas gali pasiūlyti drumstelių šalinimo operaciją – vitrektomiją.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar verta nerimauti dėl plaukiojančių drumstelių akyse?

Drumstelių atsiradimas yra labai paplitęs ir paprastai dėl jų nereikia nerimauti, tačiau drumstelės atsiranda staiga ir jų atsiradimą lydi šviesos blyksniai, nedelsdami susisiekite su savo akių priežiūros specialistu ar bendrosios praktikos gydytoju.

Ar galima pašalinti plaukiojančias drumsteles akyse?

Norint pašalinti plaukiojančias drumsteles akyse atliekama vitrektomijos operacija.

Kodėl atsiranda plaukiojančios drumstelės akyse?

Dažniausiai plaukiojančios drumstelės akyse atsiranda dėl natūralaus senėjimo proceso.