Spalvinis aklumas

Dar kitaip vadinamas spalvinio regėjimo nepakankamumu – būklė, kai žmogui sudėtinga arba neįmanoma tarpusavyje atskirti tam tikrų spalvų, įprastai raudonos, žalios, geltonos ir, rečiau, mėlynos spalvos atspalvių. Dar vadinamas spalviniu aklumu, tačiau visiško spalvinio aklumo atvejai labai reti.

Ryškios gėlės pilkame fone žiūrint per akinius

Ar žinojote?

Pas „Optikos Pasaulio“ akių specialistus, spalvinio matymo testai neįtraukti į įprasto akių tyrimo protokolą, todėl būtinai praneškite mums, jei pageidaujate, kad toks regėjimo testas Jums būtų atliktas. Jei turite kokių nors problemų, susijusių su spalviniu matymu, svarbu apsilankyti pas savo akių specialistą.

Spalvinio aklumo tipai

 • Protanomalija – tipas, kuris paveikia jautrumą raudonai šviesai;
 • Deuteranomalija – paveikia jautrumą žaliai šviesai;

Abu šie tipai žinomi kaip „raudonos/žalios“ spalvos deficitas ir yra dažniausiai pasitaikantys spalvinio regėjimo sutrikimų tipai. Žmonėms, turintiems tokį spalvinio matymo deficitą, gali būti sunku nusakyti skirtumus tarp raudonos, oranžinės, geltonos, rudos ir žalios spalvų, skirtingų violetinės spalvos atspalvių arba jie gali painioti raudoną ir juodą spalvas.

 • Tritanomalija – retesnis tipas, dar žinomas kaip „mėlynos/geltonos“ deficitas, sukeliantis sunkumų atskiriant mėlyną, žalią ir geltoną spalvas;
 • Monochromija – labai retais atvejais, spalvinio regėjimo gali ir visiškai nebūti, lieka tik įvairių baltos, juodos, pilkos spalvos atspalvių matymas.

Spalvinis aklumas atsiranda, kai akyje esančios spalvai jautrios ląstelės tinkamai neveikia arba jų trūksta. Dauguma atvejų yra nulemti paveldimos genetinės būklės, dažniausiai iš motinos pusės. Spalvinio matymo deficitą gali turėti bet kas, tačiau tarp vyrų šie atvejai yra dažnesni. Taip pat, šis sutrikimas gali išsivystyti ir gyvenimo eigoje dėl įvairių sveikatos problemų, tokių kaip:

 • Diabetas;
 • Glaukoma;
 • Išsėtinė sklerozė;
 • Arba kaip šalutinis poveikis dėl tam tikrų vaistų vartojimo.

Spalvinio aklumo diagnostika

Spalvų aklumui diagnozuoti naudojami du pagrindiniai testai:

 • Ishihara testas – prašoma paskaityti skaičių iš paveikslėlio, sudaryto iš daugybės spalvotų taškelių;
 • Spalvų išdėstymo testas – egzistuoja įvairios šio testo formos;

Jie apima spalvotų objektų ar atvaizdų derinimą ar išdėstymą knygoje pagal jų atspalvius. Spalvoto matymo testai paprastai nėra įprastinio akių patikrinimo dalis, todėl būtinai praneškite mums, jei pageidaujate, kad tokie testai Jums būtų atlikti.

Spalvinio aklumo gydymas

Kadangi didžioji dauguma su spalviniu regėjimu susijusių problemų yra įgimtos, šis regėjimo defektas nėra išgydomas. Asmenys, turintys spalvinio regėjimo sutrikimų, iki tam tikro lygio gali prisitaikyti, tačiau ši būklė gali riboti kai kurių profesijų, kuriose reikalingas tikslus spalvų matymas, pasirinkimą.

Jums gali praversti šie patarimai:

 • Daugelis kompiuterių ir mobiliųjų telefonų turi nustatymus, skirtus pritaikyti prietaisą asmenims su spalvinio regėjimo sutrikimais;
 • Investuokite į geros kokybės apšvietimą namuose, kuris padėtų jums aiškiau matyti.

Atminkite

Jei nerimaujate dėl savo akių būklės, nedelsdami susisiekite su vietine optika – net jei neturite paskirto vizito.