Geltonosios dėmės degeneracija

Pažeidžia centrinį matymą ir paveikia gebėjimą fokusuoti žvilgsnį vairuojant, žiūrint į veidus ar skaitant. Egzistuoja du tipai: sausasis ir šlapiasis. 

Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija paveikia beveik 50% visų asmenų.

Geltonosios dėmės degeneracija

Ar žinojote?

Vienas geriausių geltonosios dėmės degeneracijos nustatymo būdų yra įprastas akių tyrimas – todėl svarbu reguliariai atlikti akių patikrą, kad būtų galima aptikti pokyčius, atsiradusius laikui bėgant.

Su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos simptomai

Geltonosios dėmės degeneracija (GDD) yra neskausminga. Galite net nepastebėti, kad turite šią ligą, kol nepradės prastėti regėjimas. GDD neigiamai paveikia veiklas, kuriose būtinas dėmesys detalėms, pavyzdžiui, skaitymą ar rašymą.

Sausoji GDD yra dažniau pasitaikanti būklė, kuri sutrikdo gebėjimą įžvelgti smulkias detales. Gali tapti sunku skaityti, naudotis kompiuteriu, žiūrėti televizorių, vairuoti ir pan. Rega prastėja iš lėto, todėl kai kurie žmonės gali nepastebėti regėjimo pokyčių.

Šlapioji GDD pasireiškia staigiu ir kartais ryškiu centrinės regos pablogėjimu, dažniausiai vienoje akyje. Įprastai šlapioji GDD išsivysto žmonėms, kurie jau turėjo sausąją GDD. Labai svarbu, kad atsiradus neįprastiems simptomams, pavyzdžiui, jei tiesios linijos atrodo banguotos ar centrinis matymas tampa susiliejęs, kuo greičiau susisiektumėte su akių specialistu.

Geltonosios dėmės degeneracijos priežastys

Sausoji GDD atsiranda dėl laipsniško šviesai jautrių ląstelių irimo geltonojoje dėmėje.

Šlapiąją GDD sukelia kraujagyslių, galinčių pratrūkti ar sukelti randėjimą, išvešėjimas po geltonąja dėme.

Neaišku, kodėl taip atsitinka, bet paprastai GDD išsivysto senstant. Yra keletas rizikos veiksnių, susijusių su geltonosios dėmės degeneracija: 

  • Amžius;
  • Rūkymas;
  • Lytis;
  • Šeimoje buvę susirgimai šia liga;
  • Rasė;
  • Nutukimas.

Kadangi tai – su amžiumi susijusi būklė, ji paprastai paveikia abi akis, nors jas pažeisti gali ir ne vienu metu.

Kokia galima pagalba?

Šiuo metu sausajai GDD nėra jokio gydymo, tačiau šlapiosios GDD atveju kartais įmanoma padėti, jei sutrikimas nustatomas laiku.

Jūsų akių specialistas galės patarti kaip koreguoti savo gyvenimo būdą, kad sumažėtų geltonosios dėmės degeneracijos rizika, gali būti rekomenduojamas maisto papildų vartojimas, kad sulėtintumėte ligos progresavimą.

„Optikos Pasaulio” akių specialistai stebės Jūsų regėjimą ir akių sveikatos būklę reguliariai atlikdami akių tyrimus, nes sausoji geltonosios dėmės degeneracija gali išsivystyti į šlapiąją, o pastarąją vėliau galima gydyti.

Jei bus nustatyta šlapiosios geltonosios dėmės degeneracijos požymių, Jūsų akių specialistas nukreips Jus į ligoninę, kad gautumėte tinkamą gydymą.