Optikos pasaulis / Geltonosios dėmės degeneracija

Geltonosios dėmės degeneracija

Simptomai

  • Iškraipytas vaizdas
  • Regėjimo lauke gali atsirasti tamsi dėmė
  • Regos aštrumo sumažėjimas

Diagnostika

Nustatoma atliekant išsamią akių apžiūrą

Gydymas

  • Maisto papildai
  • Akiniai su UV apsauga
Matomas vaizdas sergant geltonosios dėmės degeneracija

Kas yra geltonosios dėmės degeneracija?

Geltonosios dėmės degeneracija – pažeidžia centrinį matymą ir paveikia gebėjimą fokusuoti žvilgsnį vairuojant, žiūrint į veidus ar skaitant. Egzistuoja du tipai: sausasis ir šlapiasis.

Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija paveikia beveik 50% visų asmenų.

Kokie geltonosios dėmės degeneracijos simptomai?

Geltonosios dėmės degeneracija (GDD) yra neskausminga. Galite net nepastebėti, kad turite šią ligą, kol nepradės prastėti regėjimas. GDD neigiamai paveikia veiklas, kuriose būtinas dėmesys detalėms, pavyzdžiui, skaitymą ar rašymą.

Sausoji GDD yra dažniau pasitaikanti būklė, kuri sutrikdo gebėjimą įžvelgti smulkias detales. Gali tapti sunku skaityti, naudotis kompiuteriu, žiūrėti televizorių, vairuoti ir pan. Rega prastėja iš lėto, todėl kai kurie žmonės gali nepastebėti regėjimo pokyčių.

Šlapioji geltonosios dėmės degeneracija pasireiškia staigiu ir kartais ryškiu centrinės regos pablogėjimu, dažniausiai vienoje akyje. Įprastai šlapioji GDD išsivysto žmonėms, kurie jau turėjo sausąją GDD. Labai svarbu, kad atsiradus neįprastiems simptomams, pavyzdžiui, jei tiesios linijos atrodo banguotos ar centrinis matymas tampa susiliejęs, kuo greičiau susisiektumėte su akių specialistu.

Kas lemia geltonosios dėmės degeneracijos atsiradimą?

Sausoji geltonosios dėmės degeneracija atsiranda dėl laipsniško šviesai jautrių ląstelių irimo geltonojoje dėmėje.

Šlapiąją GDD sukelia kraujagyslių, galinčių pratrūkti ar sukelti randėjimą, išvešėjimas po geltonąja dėme.

Neaišku, kodėl taip atsitinka, bet paprastai geltonosios dėmės degeneracija išsivysto senstant. Yra keletas rizikos veiksnių, susijusių su geltonosios dėmės degeneracija: 

  • Amžius;
  • Rūkymas;
  • Lytis;
  • Šeimoje buvę susirgimai šia liga;
  • Rasė;
  • Nutukimas.

Kadangi tai – su amžiumi susijusi būklė, ji paprastai paveikia abi akis, nors jas pažeisti gali ir ne vienu metu.

Kaip vyksta geltonosios dėmės degeneracijos diagnostika?

Vienas geriausių geltonosios dėmės degeneracijos nustatymo būdų yra įprastas akių tyrimas – todėl svarbu reguliariai atlikti akių patikrą, kad būtų galima aptikti pokyčius, atsiradusius laikui bėgant.

Kokia galima pagalba?

Šiuo metu sausajai geltonosios dėmės degeneracijai (GDD) nėra jokio gydymo, tačiau šlapiosios GDD atveju kartais įmanoma padėti, jei sutrikimas nustatomas laiku. Jūsų akių specialistas galės patarti kaip koreguoti savo gyvenimo būdą, kad sumažėtų geltonosios dėmės degeneracijos rizika, gali būti rekomenduojamas maisto papildų vartojimas, kad sulėtintumėte ligos progresavimą.

„Optikos Pasaulio” akių specialistai stebės Jūsų regėjimą ir akių sveikatos būklę reguliariai atlikdami akių tyrimus, nes sausoji geltonosios dėmės degeneracija gali išsivystyti į šlapiąją, o pastarąją vėliau galima gydyti.

Jei bus nustatyta šlapiosios geltonosios dėmės degeneracijos požymių, Jūsų akių specialistas nukreips Jus į ligoninę, kad gautumėte tinkamą gydymą.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokie geltonosios dėmės degeneracijos simptomai?

Geltonosios dėmės degeneracija (GDD) yra neskausminga, todėl galite net nepastebėti, kad turite šią ligą, kol nepradės prastėti regėjimas.

Kas lemia geltonosios dėmės degeneraciją?

Neaišku, kodėl taip atsitinka, bet paprastai geltonosios dėmės degeneracija išsivysto senstant. Yra keletas rizikos veiksnių, susijusių su geltonosios dėmės degeneracija pvz. rūkymas, paveldimumas ir kt.

Ar sausoji geltonosios dėmės degeneracija išgydoma?

Šiuo metu sausąjai geltonosios dėmės degeneracijai nėra jokio gydymo, tačiau šlapiosios geltonosios dėmės degeneracijos atveju kartais įmanoma padėti, jei sutrikimas nustatomas laiku.