Perštinčios akys

Akių perštėjimas dažnai yra akių sveikatos sutrikimo ar alergijos požymis, paprastai praeina greitai ir yra lengvai gydomas. Akių perštėjimas yra labai dažnas reiškinys, ir tikėtina, kad absoliučiai visi nors kartą yra jį patyrę. Nors gali sukelti diskomfortą, įprastai neverta nerimauti, tačiau akių perštėjimas gali būti akių sveikatos sutrikimo ar alergijos simptomas.

Perštinčios akys

Ar žinojote?

„Optikos Pasaulio“ optikose teikiamos įvairios papildomos akių priežiūros paslaugos, padedančios palaikyti jūsų akių sveikatą. Primename, kad Lietuvoje privačios paslaugos nėra nemokamos. Rekomenduojame atitinkamai planuoti vizitą. Užuot užsisakę vizitą internetu, susisiekite su savo „Optikos Pasaulio“ optika, kad gautumėte išsamesnės informacijos.

Kas lemia akių perštėjimo atsiradimą?

Akių perštėjimą gali sukelti daugybė priežasčių:

 • Alergijos; 

Daugeliu atvejų akių perštėjimas yra susijęs su alergija. Tai nutinka, kai akis sudirgina alergenai, tokie kaip dulkės, naminių gyvūnėlių plaukai ar pleiskanos, žiedadulkės (šienligės atveju) ir tam tikri produktai, tokie kaip dekoratyvinė kosmetika ar veido kremai.

 • Konjunktyvitas;

Akių perštėjimas gali būti šio dažnai pasitaikančio akių sveikatos sutrikimo simptomas. Akių perštėjimą lydi akių paraudimas, skausmo ar deginimo jausmas, o kartais ir išskyros iš akies. Jei įtariate, kad sergate konjunktyvitu, apsilankykite pas savo akių specialistą. Jei konjunktyvito priežastis – infekcija, Jums bus skirti akių lašai su antibiotikais.

 • Išsausėjusios akys;

Išsausėjusios akys atsiranda, kai sutrinka ašarų gamyba, kurios padeda akis išlaikyti sveikas ir sudrėkintas. Kai ašarų kiekis yra nepakankamas arba jos per greitai nuteka ar išgaruoja, akys gali tapti perštinčios ir sudirgusios.

 • Blefaritas;

Šis sutrikimas, sukeltas infekcijos ar odos ligos, paveikia akių vokus. Be akių vokų paraudimo ir patinimo, blefaritas taip pat gali sukelti ir akių perštėjimą bei išsausėjimą. 

 • Kompiuterio sukelta akių įtampa;

Praleidus daug laiko prie kompiuterio ekrano, gali pradėti perštėti akys, taip pat gali pasireikšti neryškus matymas, galvos skausmai ir diskomfortas akyse.

 • Kontaktinių lęšių nešiojimas;

Reguliariai nešiojančiųjų kontaktinius lęšius akys labiau linkę išsausėti, ypač jei lęšiai nešiojami per ilgai, todėl gali atsirasti akių perštėjimas.

 • Egzema;

Jei egzema paveikia Jūsų akių vokus, tai gali sukelti perštėjimą ir akių sudirginimą.

Akių perštėjimo gydymas

Akių perštėjimo gydymas priklausys nuo pagrindinės jį sukėlusios priežasties.

Įprastai, akių lašai padeda numalšinti perštėjimą ir padeda šiek tiek sudrėkinti akis. Taip pat gali padėti vėsaus kompreso uždėjimas ant akių, padedantis sušvelninti perštėjimo pojūtį.

Jei akių perštėjimą sukėlė alergija, turėtumėte kreiptis į bendrosios praktikos gydytoją ar vaistininką, kuris gali rekomenduoti vartoti antihistamininius vaistus ar tam tikrus akių lašus, kad simptomai palengvėtų. 

Svarbu, kad netrintumėte perštinčių akių, nors tai ir gali suteikti laikiną palengvėjimą, tačiau gali dar labiau pabloginti būklę ir sukelti kitų problemų.

Kada apsilankyti pas akių gydytoją

Daugeliui žmonių akių perštėjimas ilgai nesitęsia ir dažniausiai praeina savaime.

Tačiau, jei dažnai peršti akis, ar pastebėjote, kad sutriko regėjimas, ar jaučiate skausmą akyse, turėtumėte apsilankyti pas savo akių specialistą. Jis galės nustatyti galimas to priežastis ir rekomenduoti Jums tinkamiausią gydymo būdą.

Akių perštėjimo prevencija

Nors ne visada akių perštėjimo galima išvengti, yra keletas dalykų, kurių galite imtis, kad sumažintumėte akių perštėjimo atsiradimo tikimybę:

 • Dirbdami kompiuteriu, reguliariai darykite pertraukėles, kad išvengtumėte
 • Eidami miegoti nusivalykite makiažą ir nusiprauskite veidą;
 • Neleiskite naminiams gyvūnėliams eiti į Jūsų miegamąjį, taip išvengsite jų plaukų ir pleiskanų sukeliamo dirginimo;
 • Eidami miegoti uždarykite langus, kad akių nedirgintų išoriniai alergenų šaltiniai.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kaip atsikratyti akių perštėjimo?

Gydymas priklausys nuo pagrindinės jį sukėlusios priežasties. Numalšinti perštėjimą gali padėti akių lašai ar vėsus kompresas, tačiau, jei tai susiję su alergija, turėtumėte pasitarti su bendrosios praktikos gydytoju ar vaistininku dėl antihistamininių vaistų ar akių lašų vartojimo.

Kokių sutrikimų simptomas yra akių perštėjimas?

Akių perštėjimas gali būti tam tikrų alergijų, sausų akių sindromo, konjunktyvito, blefarito ir kompiuterio sukeltos akių įtampos simptomas.

Ar blogai dažnai trinti akis?

Akių, ypač perštinčių, trynimas gali dar labiau pabloginti esamą situaciją, sukelti infekciją ar subraižyti rageną. Jei peršti akis, simptomų palengvinimui verčiau naudoti akių lašus ar vėsų kompresą.