Optikos pasaulis / Paraudusios akys

Paraudusios akys

Simptomai

  • Paraudusios akys
  • Perštėjimo pojūtis

Diagnostika

Nustatoma atliekant įprastinį akių patikrinimą

Gydymas

  • Drėkinamieji akių lašai
  • Akių kompresai

Kas yra paraudusios akys?

Paraudusios akys arba „raudonos akys“ yra bendrinis terminas apibūdinantis raudonas, sudirgusias ir it krauju pasruvusias akis. Paraudimas atsiranda tada, kai mažytės akies kraujagyslės padidėja ar prasideda uždegimas. Įprastai tai yra reakcija į kažką, kas dirgina akis. Akių paraudimas gali paveikti vieną arba abi akis ir išsivysti laikui bėgant arba atsirasti staiga, pavyzdžiui dėl alergijos ar akies sužeidimo.

Taip pat akių paraudimas gali būti daugybės kitų sutrikimų požymis. Nors gali atrodyti grėsmingai, tačiau dažniausiai yra nesunkios būklės, tokios kaip konjunktyvitas, simptomas. Bet jei akys yra skausmingos, gali išduoti ir rimtesnę akių būklę ar ligą.

Kas lemia paraudusių akių atsiradimą?

Jei paraudusios akys yra neskausmingos, greičiausiai tai sukėlė nežymi problema, tokia kaip konjunktyvitas ar trūkusi kraujagyslė. Šios būklės įprastai neturi įtakos regėjimui ir dažnai pagerėja per savaitę ar dvi, naudojant minimalią intervenciją. 

„Optikos Pasaulio“ akių specialistas nustatys Jūsų simptomų priežastį ir pasiūlys gydymą.

Dažnos priežastys:

  • Konjunktyvitas

Konjunktyvitas yra plono audinio sluoksnio, dengiančio akies obuolį ir vidinius vokų paviršius, uždegimas. Kraujagyslės patinsta, todėl viena ar abi akys atrodo pasruvusios krauju ar jaučiasi tarsi “būtų pripiltos žvyro”. Kiti simptomai gali būti niežulys, akių ašarojimas ir sulipusios blakstienos.

Konjunktyvitą gali sukelti infekcija, alergija (pavyzdžiui, žiedadulkėms) arba dirginanti medžiaga, tokia kaip chloras ar dulkės. Gydymas priklausys nuo to, kas sukėlė ligą. Kartais gydymas nereikalingas, nes būklė pagerėja savaime.

  • Trūkusi kraujagyslė

Akies paviršiuje esančių kraujagyslių trūkimą kartais sukelia įtampa, kosulys ar akies sužeidimas, dėl kurių atsiranda ryškiai raudonos dėmelės. Gali atrodyti grėsmingai, ypač jei vartojate tokius vaistus kaip aspirinas ar varfarinas, tačiau įprastai tai nėra rimta būklė ir turėtų praeiti pati savaime per keletą savaičių.

  • Iritas

Iritas yra rainelės, spalvotos akies dalies, uždegimas. Sergant gali pasireikšti akių paraudimas, jautrumas šviesai, neryškus matymas ir/arba galvos skausmas. Iritas paprastai greitai reaguoja į gydymą steroidiniais preparatais, mažinančiais uždegimą. Iritas retai sukelia rimtų sveikatos sutrikimų.

  • Ūminė glaukoma

Ūminė glaukoma reiškia padidėjusį akispūdį akyje. Akis gali būti labai raudona ir skausminga, bendra savijauta gai būti prasta, o aplink šviesas galite matyti halus. Jūsų regėjimas gali būti neryškus ar miglotas. Tai – sunki liga ir, jei greitai nepradedama gydyti, gali sukelti visišką regėjimo praradimą.

  • Ragenos opa

Dėl ragenos opos akis gali parausti, tapti jautri šviesai ir gali atsirasti pojūtis tarsi akyje būtų svetimkūnis. Bakterinės kilmės ragenos opos dažniau pasireiškia žmonėms, nešiojantiems kontaktinius lęšius. Virusinės ragenos opos yra dažnesnės žmonėms, kurie dažnai serga peršalimu. Sunkesnės formos opos, jei greitai nepradedamos gydyti, gali sukelti regėjimo praradimą.

  • Akies ragenos įbrėžimas arba svetimkūnis akyje

Akies paraudimą ir skausmą kartais gali sukelti į akis patekusi dalelė, pavyzdžiui, smėlio trupinėlis. Jei Jūsų akyje kažkas yra, akių specialistas bandys tai pašalinti naudodamas anesteziją.

Kaip vyksta paraudusių akių diagnostika?

Akių priežiūros specialistas įprastai paraudusių akių priežastį gali nustatyti išklausęs Jūsų jaučiamus simptomus. Nors akių paraudimas dažniausiai praeina savaime, raudonos akys kartais gali signalizuoti apie rimtesnę akių būklę ar ligą.

Į akių gydytoją kreipkitės tuomet, kai kartu su paraudusiomis akimis Jums pasireiškia:

  • Paraudusios akys yra skausmingos;
  • Patiriate ir kitus simptomus, įskaitant regėjimo susilpnėjimą, jautrumą šviesai, stiprų galvos skausmą ir pykinimą;
  • Neseniai sužeidėte savo akį – ypač jei kažkas akį pradūrė.

Kokia galima pagalba?

Paraudusių akių sukeliamam diskomfortui sumažinti galite naudoti naudoti nereceptinius akių lašus (dirbtines ašaras), kurie išvalo ir drėkina akies paviršių. Taip pat akių paraudimo riziką galite sumažinti vadovaudamiesi šiais patarimais:

  • Netrinkite akių. Nešvarumai ir bakterijos ant rankų ir pirštų gali patekti ant akių ir taip sukelti dar didesnį sudirginimą.
  • Tinkamai prižiūrėkite kontaktinius lęšius ir nenešiokite jų ilgiau, nei rekomenduojama.
  • Kruopščiai nuvalykite akių makiažą.
  • Darykite reguliarias pertraukėles dirbant su išmaniaisiais ekranais.

Jeigu akys dažnai parausta arba paraudimas nepraeina, tai gali signalizuoti apie rimtesnę akių būklę ar ligą, todėl neatidėliokite ir visada kreipkitės į akių priežiūros specialistą.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas sukelia akių paraudimą?

Dažniausiai paraudusių akių atsiradimą sukelia tokios priežastys, kaip alergija, akių sausumas, konsyaktinių lęšių pernešiojimas, arba konjunktyvitas.

Ar paraudusios akys yra pavojinga būklė?

Dėl paraudusių akių dažniausiai stipriai nerimtauti neverta, akių paraudimas dažniausiai praeina per keletą dienų. Tačiau jeigu akių paraudimas dažnai pasikartojantis ar ilgai trunka, rekomenduojama kreiptis į akių priežiūros specialistą.

Kaip sumažinti akių paraudimą?

Jeigu akių paraudimas nėra kitos akių ligos požymis, tai dažniausiai rekomenduojama naudoti drėkinamuosius akių lašus.

Ką daryti, jei paraudusias akis skauda?

Jei paraudusias akis skauda ar pasireiškia kiti simptomai, tokie kaip suprastėjęs regėjimas, jautrumas šviesai, pykinimas, nedelsiant kreipkitės į akių priežiūros specialistą.