Paraudusios akys

Akių paraudimas gali būti daugybės sutrikimų požymis. Nors gali atrodyti grėsmingai, tačiau dažniausiai yra nesunkios būklės, tokios kaip konjunktyvitas, simptomas.

Bet, jei akys yra skausmingos, gali išduoti ir sunkesnį sutrikimą.

Ar žinojote?

„Optikos Pasaulio“ optikose teikiamos įvairios papildomos akių priežiūros paslaugos, padedančios palaikyti Jūsų akių sveikatą. Informuojame, kad privačių paslaugų teikimas yra mokamas. Užuot užsisakę vizitą internetu, susisiekite su savo vietine optika, kad gautumėte išsamesnės informacijos ir suderintumėte vizitą optikoje. 

Kas sukelia paraudusių akių atsiradimą?

Jei paraudusios akys yra neskausmingos, greičiausiai tai sukėlė nežymi problema, tokia kaip konjunktyvitas ar trūkusi kraujagyslė. Šios būklės įprastai neturi įtakos regėjimui ir dažnai pagerėja per savaitę ar dvi, naudojant minimalią intervenciją. 

„Optikos Pasaulio“ akių specialistas nustatys Jūsų simptomų priežastį ir pasiūlys gydymą.

Dažnos priežastys:

 • Konjunktyvitas;
 • Trūkusi kraujagyslė;
 • Iritas;
 • Ūminė glaukoma;
 • Ragenos opa;
 • Įbrėžta akies ragena ar svetinkūnis akyje.

Dažniausios akių paraudimo priežastys

 • Konjunktyvitas;

Konjunktyvitas yra plono audinio sluoksnio, dengiančio akies obuolį ir vidinius vokų paviršius, uždegimas. Kraujagyslės patinsta, todėl viena ar abi akys atrodo pasruvusios krauju ar jaučiasi tarsi “būtų pripiltos žvyro”. Kiti simptomai gali būti niežulys, akių ašarojimas ir sulipusios blakstienos.

Konjunktyvitą gali sukelti infekcija, alergija (pavyzdžiui, žiedadulkėms) arba dirginanti medžiaga, tokia kaip chloras ar dulkės. Gydymas priklausys nuo to, kas sukėlė ligą. Kartais gydymas nereikalingas, nes būklė pagerėja savaime.

 • Trūkusi kraujagyslė;

Akies paviršiuje esančių kraujagyslių trūkimą kartais sukelia įtampa, kosulys ar akies sužeidimas, dėl kurių atsiranda ryškiai raudonos dėmelės. Gali atrodyti grėsmingai, ypač jei vartojate tokius vaistus kaip aspirinas ar varfarinas, tačiau įprastai tai nėra rimta būklė ir turėtų praeiti pati savaime per keletą savaičių.

Ką daryti, jei skauda paraudusias akis?

 Jei paraudusios akys skauda ar pasireiškia kiti simptomai, tokie kaip suprastėjęs regėjimas, to priežastis gali būti viena iš žemiau išvardytų sąlygų:

 • Iritas;

Iritas yra rainelės, spalvotos akies dalies, uždegimas. Sergant gali pasireikšti akių paraudimas, jautrumas šviesai, neryškus matymas ir/arba galvos skausmas. Iritas paprastai greitai reaguoja į gydymą steroidiniais preparatais, mažinančiais uždegimą. Iritas retai sukelia rimtų sveikatos sutrikimų.

 • Ūminė glaukoma;

Ūminė glaukoma reiškia padidėjusį akispūdį akyje. Akis gali būti labai raudona ir skausminga, bendra savijauta gai būti prasta, o aplink šviesas galite matyti halus. Jūsų regėjimas gali būti neryškus ar miglotas. Tai – sunki liga ir, jei greitai nepradedama gydyti, gali sukelti visišką regėjimo praradimą.

 • Ragenos opa;

Dėl ragenos opos akis gali parausti, tapti jautri šviesai ir gali atsirasti pojūtis tarsi akyje būtų svetimkūnis. Bakterinės kilmės ragenos opos dažniau pasireiškia žmonėms, nešiojantiems kontaktinius lęšius. Virusinės ragenos opos yra dažnesnės žmonėms, kurie dažnai serga peršalimu. Sunkesnės formos opos, jei greitai nepradedamos gydyti, gali sukelti regėjimo praradimą.

 • Akies ragenos įbrėžimas arba svetimkūnis akyje;

Akies paraudimą ir skausmą kartais gali sukelti į akis patekusi dalelė, pavyzdžiui, smėlio trupinėlis. Jei Jūsų akyje kažkas yra, akių specialistas bandys tai pašalinti naudodamas anesteziją.

Šios būklės yra rimtos ir gali kelti pavojų Jūsų regėjimui, jei nebus tinkamai gydomos. Nedelsdami kreipkitės į akių specialistą, bendrosios praktikos gydytoją, jei:

 • Paraudusios akys yra skausmingos;
 • Patiriate ir kitus simptomus, įskaitant regėjimo susilpnėjimą, jautrumą šviesai, stiprų galvos skausmą ir pykinimą;
 • Neseniai sužeidėte savo akį – ypač jei kažkas akį pradūrė.