Iritas

Iritas (priekinis uveitas) – akies rainelės uždegimas sukeliantis skausmą, paraudimą, jautrumą šviesai ir neryškų matymą. Iritas, dar žinomas kaip ūminis priekinis uveitas, yra rainelės, akies spalvotosios dalies, uždegimas.

Iritas

Kas yra iritas?

Iritas yra rainelės – spalvotosios akies dalies, kontroliuojančios vyzdžio dydį (jis būna mažesnis ryškioje šviesoje ir didesnis silpnoje šviesoje), uždegimas. Iritas gali būti skausmingas, padidinti jautrumą šviesai ir gali būti potencialiai pavojingas regėjimui, jei nebus tinkamai gydomas. Irito atsiradimo priežastis dažnai gali būti siejama su kitomis būklėmis, pavyzdžiui, dėl autoimuninių ligų atsirandančio uždegimo, kurioje nors kūno dalyje. Tačiau daugeliu atvejų pagrindinė priežastis nėra žinoma ir gali paveikti jauno/vidutinio amžiaus sveikus asmenis.

Įprastai irito gydymas lengvas, tačiau dažnai gali pasikartoti po keleto mėnesių ar metų, todėl svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad išvengtumėte regėjimo pakenkimo. 

Irito simptomai

Daugeliu atvejų irito simptomai išryškėja greitai – per kelias valandas ar dienas – ir yra vadinamas ūminiu iritu. Uždegimas gali pasireikšti vienoje ar abiejose akyse, sukelti skausmą, ir gali tapti pasikartojančia problema.

Irito požymiai ir simptomai gali būti:

 • Paraudusios akys;
 • Jautrumas šviesai / fotofobija;
 • Neryškus matymas;
 • Galvos skausmas;
 • Ašarojančios akys.

Irito atsiradimo priežastys

Egzistuoja keletas irito priežasčių, įskaitant: autoimunines ligas, sunkias akių infekcijas ar akies traumą. Tačiau daugeliu atvejų pagrindinės priežasties nustatyti neįmanoma.

 • Akių sužalojimas – gali kilti dėl sąlyčio su buku ar aštriu daiktu, taip pat dėl cheminių ar gaisro sukeltų nudegimų;
 • Infekcijos (įskaitant bakterines ir virusines akių infekcijas). Retais atvejais gali sukelti infekcijos, esančios  kitoje kūno dalyje pavyzdžiui, tuberkuliozė, ŽIV ar Laimo liga;
 • Jaunatvinis reumatoidinis artritas – dažna vaikų irito atsiradimo priežastis. Sergantys jaunatviniu reumatoidiniu artritu turėtų reguliariai tikrintis akis;
 • Genetinės autoimuninės ligos – paveikta imuninė sistema gali sukelti ūminį iritą;
 • Kai kurie vaistai – jei vartojate vaistus ir išsivysto iritas, geriausia pasitarti su savo sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, ar vaistų vartojimas ir irito atsiradimas yra susiję.

Ar iritas užkrečiamas?

Iritas yra akies uždegimas, todėl jis nėra užkrečiamas.

Irito diagnostika

Jūsų akių specialistas atliks visapusišką ištyrimą, kad nustatytų, ar turite iritą. Tai apima:

 • Su akių problema susijusių simptomų aptarimą;
 • Regėjimo patikrą, naudojant standartines akių tyrimo schemas ir procedūras;
 • Akies apžiūrą, naudojant plyšinę lempą – apšviestą mikroskopą, kuriuo galima pažvelgti giliai į akį. Vyzdžiui išplėsti gali būti naudojami lašai, kad būtų lengviau aptikti infekcijos židinį ir patikrinti akispūdį.

Jei akių specialistas diagnozuoja iritą, jis gali Jūsų paklausti apie bendrą sveikatos būklę, siekdamas išsiaiškinti, ar tai susiję su kita liga. Diagnozės patvirtinimui gali būti išrašytas siuntimas į artimiausios ligoninės akių ligų skyrių, kad būtų pradėtas gydymas ir būtų nuspręsta, ar reikalingas išsamesnis ištyrimas.

Irito gydymas

Svarbiausi dalykai gydant iritą yra sumažinti uždegimą, palengvinti skausmą ir, galiausiai, apsaugoti jūsų regėjimą. Siekiant tai užtikrinti, Jums bus paskirti steroidiniai akių lašai, mažinantys uždegimą ir plečiantys akių vyzdžius, kad sumažėtų skausmas ir būtų išvengta vyzdžio įstrigimo.

Gydymas namuose

Vartodami akių specialisto ar bendrosios praktikos gydytojo paskirtus vaistus, taip pat papildomai galite naudoti vartoti paracetamolį arba ibuprofeną, kad palengvintumėte skausmą, bei nešiokite akinius nuo saulės.

Irito tipai

Yra trys irito tipai:

 • Ūminis iritas;

Ūmus iritas išsivysto per kelias valandas ar dienas ir įprastai pasireiškia akių skausmu, jautrumu šviesai, ašarojimu, paraudusiomis akimis ir neryškiu matymu. Ūminį iritą galima išgydyti naudojant priešuždegiminius akių lašus, todėl būtina juos vartoti kaip nurodyta. Išgijimo laikas priklauso nuo pagrindinės iritą sukėlusios priežasties, tačiau paprastai tai užtrunka nuo keturių iki šešių savaičių.

 • Pasikartojantis iritas;

Jei iritas yra susijęs su kita liga, jis gali vėl atsirasti, tai – pasikartojantis iritas. Simptomai gali būti panašūs kaip pirmojo susirgimo metu, bet tinkamas specialistų paskirtas gydymas yra būtinas. Jei nebus tinkamai gydomas, gali kilti komplikacijos.

 • Lėtinis iritas;

Jei iritas tęsiasi keletą savaičių arba vėl pasikartoja po gydymo, tai – lėtinis iritas. Šiuo atveju simptomai gali būti ne tokie sunkūs, tačiau, norint išvengti regėjimo praradimo, reikia reguliariai lankytis pas oftalmologą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar iritas gali sukelti regėjimo praradimą?

Taip, be gydymo ir priežiūros, iritas gali pakenkti regėjimui.

Kaip gydomas iritas?

Įprastai – akių lašais, bet kai kuriais atvejais – geriamaisiais medikamentais.

Ar iritą gali sukelti stresas?

Nėra įrodymų, patvirtinančių kad stresas gali būti irito priežastimi.