Geltonosios dėmės skylė

Simptomai

  • Neryškus ir iškreiptas vaizdas
  • Tiesios linijos atrodo lenktos
  • Tamsi / tuščia vieta centriniame matyme

Diagnostika

Nustatoma atliekant išsamią akių apžiūrą

Gydymas

  • Operacija
Geltonosios dėmės skylė

Kas yra geltonosios dėmės skylė?

Geltonoji dėmė yra mažas plotelis, esantis tinklainės centre (šviesai jautrus sluoksnis akies galinėje dalyje), atsakingas už detalųjį ir centrinį matymą, kurio mums reikia tokioms veikloms kaip skaitymas ar vairavimas. Geltonosios dėmės skylė atsiranda, kai centrinėje tinklainės dalyje susidaro plyšys. Gali sukelti suprastėjusį regėjimą, tačiau daugeliu atveju gali būti išgydoma operuojant.

Kokie geltonosios dėmės skylės simptomai?

Žmonės, turintys geltonosios dėmės skylę, pastebės skirtumą jų centriniame regėjime. Įprastai tai paveikia vieną akį, o šoninis (periferinis) regėjimas lieka nepaveiktas.

Dažnai pasitaikantys simptomai gali būti tokie:

  • Neryškus ir iškreiptas vaizdas;
  • Tiesios linijos atrodo susisukusios ar išlenktos;
  • Sunkumas skaitant, žiūrint televizorių ar dirbant artimu atstumu;
  • Tamsi arba tuščia vieta Jūsų centriniame matyme.

Šie simptomai skirsis priklausomai nuo geltonosios dėmės dydžio ir gylio. Jūs nejusite jokio skausmo ir neprarasite regėjimo, tačiau pastebėjus šiuos simptomus svarbu apsilankyti pas akių specialistą, tam kad gydymas būtų sėkmingas. 

Kas lemia geltonosios dėmės skylės atsiradimą?

Ne visada aišku, kas sukelia geltonosios dėmės skylę, nors jos atsiradimą galima sieti su kitomis būklėmis, pavyzdžiui:

  • Ilgai trunkantis geltonosios dėmės patinimas (žinomas kaip cistoidinė geltonosios dėmės edema);
  • Akies trauma;
  • Tinklainės atsiskyrimas;
  • Toliaregystė (hiperopija);
  • Stipri trumparegystė (miopija).

Kita priežastis yra susijusi su akį užpildančio, į gelį panašiu skysčiu, stiklakūniu, kuris prie tinklainės yra pritvirtintas daugybe mažyčių skaidulų, pakitimais. Senstant stiklakūnis pradeda trauktis ir tolti nuo tinklainės – tai visiškai normalu ir paprastai nesukelia jokių problemų. 

Daugeliu atvejų geltonosios dėmės skylės atsiradimo priežasčių nėra žinomos, tačiau manoma, kad stiklakūnio želinei masei pajudėjus iš akies užpakalinės dalies (procesas vadinamas užpakaliniu stiklakūnio atsiskyrimu), prie tinklainės stipriau prisitvirtinusios vietos gali pradėti traukti geltonąją dėmę, taip sukeliant skylės atsivėrimą.

Kaip vyksta geltonosios dėmės skylės diagnostika?

Jei Jums pasireiškia kuris nors iš aukščiau paminėtų simptomų, svarbu kuo greičiau apsilankyti pas akių specialistą. Jei kils įtarimas, kad galite turėti skylę geltonojoje dėmėje, jis nukreips Jus pas specialistą (oftalmologą) atlikti papildomus tyrimus.

Oftalmologas naudos vyzdžius plečiančius lašus, kad būtų galėtų aiškiai matyti galinę akies dalį ir atliks optinės koherencijos tomografiją (OKT), kuri labai detaliai parodo tinklainės storį ir struktūras. Tai padės patvirtinti ar paneigti geltonosios dėmės skylės ar kitų sutrikimų diagnozę.

Jei specialistas nustatys, kad turite skylę geltonojoje dėmėje, bus paskirtas gydymas, jei jo reikės, ir keletą mėnesių akies būklė bus palikta stebėjimui.

Geltonosios dėmės skylės chirurginis gydymas

Jei geltonosios dėmės skylė yra ankstyvoje stadijoje, oftalmologai dažniausiai nusprendžia kurį laiką akį stebėti, ar bėgant laikui jos būklė nesikeičia.

Jei reikalingas gydymas, dažniausiai atliekama operacija, kurios tikslas – sutvarkyti atsivėrusią skylę ir pagerinti Jūsų regėjimą. Tačiau daugeliu atvejų regėjimas nebebus toks pat kaip anksčiau.

Vitrektomija – taip vadinama geltonosios dėmės skylės korekcijos operacija. Operacija apima stiklakūnyje esančios gelinės masės pašalinimą ir jos pakeitimą dujų burbulu, siekiant paskatinti geltonosios dėmės skylės gijimą. Stiklakūnio išėmimas užkerta kelią tinklainės tempimui, o burbulas lengvai užspaudžia skylę, taip paskatindamas gijimo procesą – panašiai kaip tvarstis.

Pradžioje dujų burbulas trikdys Jūsų regėjimui, tačiau per keletą savaičių burbulas sumažės ir galiausiai visai išnyks. Per tą laiką akis natūraliai pagamins daugiau skysčio, kuris užims dujų burbulo vietą.

Atsistatymas po geltonosios dėmės skylės operacijos

Jums bus duoti akių lašai, kuriuos turėsite naudoti keletą savaičių. Pooperaciniu periodu geriausia vengti akių trynimo, akių makiažo priemonių naudojimo, plaukiojimo ir sunkių fizinių pratimų.

Kol akyje laikysis dujų burbulas, Jūsų regėjimas bus gana prastas, todėl kelias savaites negalėsite vairuoti, o kasdienėje veikloje turėsite būti atsargūs.

Labai svarbu, kad kol burbulas išnyks, neskraidytumėte ir vengtumėte didelio aukščio, nes dėl slėgio burbulas gali išsiplėsti, o tai gali visam laikui pakenkti Jūsų regėjimui. Jei turėjote kitų suplanuotų procedūrų, tačiau slėginis burbulas akyje dar neišnykęs, pasikonsultuokite su gydytoju, nes dujos burbule gali reaguoti su kitomis medžiagomis.

Jūsų oftalmologas taip pat gali patarti dienos eigoje užimti tam tikrą specifinę padėtį, kad burbulas kuo daugiau laiko būtų reikiamoje padėtyje akyje. Tai vadinama gydymu padėtimi, tokią kaip gulėjimas ant pilvo ar sėdėjimas tam tikru kampu. Tai gali kiek varginti, tačiau Jūsų specialistas pateiks keletą patarimų, kaip tinkamai laikytis šių rekomendacijų.

Kaip ir atliekant bet kokią operaciją, kyla komplikacijų rizika, ir specialistas jas su jumis aptars. Viena iš dažniausiai pasitaikančių komplikacijų po geltonosios dėmės skylės operacijos yra kataraktos išsivystymas (akies lęšiuko drumstis). Įprastai ši būklė išsivysto praėjus metams po geltonosios dėmės operacijos ir gali būti gydoma kita operacija.

Galiausiai, jei bet kuriuo metu po operacijos šalutiniai simptomai Jums kelia nerimą arba jei akys tampa skausmingos, susisiekite su savo oftalmologu arba kreipkitės į artimiausią akių ligų skyrių.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar geltonosios dėmės skylė gali būti išgydyta?

Taikant gydymą, 90% geltonosios dėmės skylių atvejų gali būti sėkmingai koreguotos operaciniu būdu 6 mėnesių laikotarpyje. Gydymo tikslas yra užtaisyti skylę; tai padeda pašalinti vaizdo iškraipymus ir dalinai grąžinti regėjimo aiškumą, tačiau mažai tikėtina, kad regėjimas visiškai atsistatys.

Kiek laiko užtrunka atsistatymas po operacijos?

Visiškas pasveikimas po geltonosios dėmės skylės operacijos užtrunka nuo šešių iki aštuonių savaičių.

Ar geltonosios dėmės skylė yra rimta būklė?

Geltonosios dėmės skylė gali paveikti tik pačią centrinę Jūsų regėjimo dalį (tai paveikia smulkių detalių matymą), o ne periferinį regėjimą, kuris išliks nepakitęs. Kiek stipriai bus paveiktas regėjimas, priklausys nuo angos išsivystymo stadijos ir dydžio.