Optikos pasaulis / Geltonosios dėmės edema

Geltonosios dėmės edema

Simptomai

  • Neryškus ar „banguotas“ regėjimas
  • Sunkumai skaitant
  • „Išplautos“ spalvos

Diagnostika

Nustatoma atliekant išsamią akių apžiūrą

Gydymas

  • Akių lašai
  • Injekcijos
  • Operacija
Geltonosios dėmės edema akyje

Kas yra geltonosios dėmės edema?

Geltonoji dėmė randasi tinklainės centre, akies galinėje dalyje esančioje srityje, kuri priima šviesą ir perduoda ją smegenims kaip elektrinius signalus. Geltonosios dėmės užduotis – panaudoti milijonus šviesai jautrių ląstelių, kad būtų užtikrintas aiškus, centrinis regėjimas. Paveikdama geltonąją dėmę, esančią tinklainėje, geltonosios dėmės edema dėl skysčių kaupimosi nustoja tinkamai funkcionuoti ir sukelia neryškų regėjimą. Jei geltonoji dėmė pažeidžiama, pažeidžiamas ir Jūsų centrinis regėjimas, kuris paprastai tampa neryškus, iškreiptas ar tamsesnis.

Dėl geltonosios dėmės edemos skystis nuteka iš pažeistų kraujagyslių ir trikdo smulkių objektų ir spalvų matymui.

Kokie geltonosios dėmės edemos simptomai?

Geltonosios dėmės edemos simptomai skirsis priklausomai nuo to, kiek stipriai patinusi geltonoji dėmė ir ar pažeidimas yra vienoje, ar abiejose akyse.

Dauguma žmonių pastebės vieną ar keletą iš šių simptomų:

  • Neryškus ar „banguotas“ regėjimas;
  • Regėjimo praradimas / sunkumai skaitant;
  • „Išplautos“ spalvos.

Jei kamuoja kuris nors iš išvardintų simptomų, kuo skubiau kreipkitės į akių specialistą. Dėl sunkios ir negydytos geltonosios dėmės edemos gali išsivystyti ilgalaikis ir sunkus regėjimo pažeidimas.

Jei sergate cukriniu diabetu, galite turėti diabetinės geltonosios dėmės edemos išsivystymo riziką. Nors simptomai bus panašūs į aukščiau išvardintus, labiau tikėtina, kad jie gali pasireikšti ne vienai, o abiejoms akims.

Kaip ir dėl kitų su diabetu susijusių akių ligų, patariama reguliariai tikrinti akis, kad Jūsų akių specialistas galėtų stebėti Jūsų akių būklę.

 

Kas lemia geltonosios dėmės edemos atsiradimą?

Pati savaime geltonosios dėmės edema nėra liga, o labiau kitų ligų ar akių traumų, dėl kurių skysčiai kaupiasi geltonosios dėmės srityje, pasekmė.

Dažniausios priežastys:

  • Diabetas – padidėjęs cukraus kiekis kraujyje silpnina kraujagysles, todėl skysčiai iš jų gali nutekėti į geltonąją dėmę;
  • Geltonosios dėmės degeneracija – dažna regėjimo problemas sukelianti priežastis senstant. Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija yra dviejų formų: šlapioji ir sausoji;
  • Paveldimos / genetinės ligos – dažnas tokios būklės pavyzdys – pigmentinis retinitas;
  • Uždegiminės akių ligos – viskas, kas sukelia akies uždegimą ir patinimą, gali paveikti ir geltonąją dėmę;
  • Chirurginė intervencija – geltonosios dėmės edema gali atsirasti dėl kataraktos, glaukomos ar tinklainės operacijų;
  • Medikamentai – būtinai įspėkite akių specialistą apie visus vartojamus vaistus, nes kai kurie iš jų gali sukelti šalutinį poveikį, sukeliantį geltonosios dėmės edemą.

Kaip vyksta geltonosios dėmės edemos diagnostika?

Norėdamas gerai apžiūrėti tinklainę, Jūsų akių specialistas išsiplės Jūsų vyzdžius ir naudos didinamąjį lęšį, kad galėtų geriau ištirti akies galinę dalį. Jis taip pat patikrins Jūsų regėjimą, pamatuos akispūdį tonometru, taip pat, gali atlikti optinę koherentinę tomografiją (OKT), kad apžiūrėtų ar tinklainėje nėra patinimo.

Diabetinė geltonosios dėmės edema ne visada sukelia akivaizdžius simptomus, todėl verta reguliariai tikrinti akis, ar apsilankyti pas akių specialistą, jei Jūsų regėjimas pakito.

Kokia galima pagalba?

Norint veiksmingai gydyti geltonosios dėmės edemą, reikia sustabdyti skysčių nutekėjimą iš kraujagyslių į geltonąją dėmę ir skatinti tinklainę tą skystį absorbuoti.

Svarbiausia išsiaiškinti, dėl ko kraujagyslėse atsirado nutekėjimas (dėl diabeto, padidėjusio kraujospūdžio, pooperacinio uždegimo), ir tada pašalinti patinimą geltonosios dėmės srityje. Geltonosios dėmės edemos gydymas gali būti: akių lašais, tabletėmis, injekcijomis arba, kai kuriais atvejais, operacija.

Gydymo laikas kiekvienu atveju skirsis, priklausomai nuo pagrindinės edemą sukėlusios priežasties, tačiau paprastai trunka keletą savaičių ar mėnesių.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar geltonosios dėmės edema praeina savaime?

Geltonosios dėmės edema gali praeiti savaime, tačiau, esant regėjimo pakitimams, daug saugiau, jei gijimo procesą prižiūrės profesionalas.

Ar geltonosios dėmės edema gali sukelti apakimą?

Ne. Geltonosios dėmės edema gali stipriai pabloginti regėjimą, tačiau ne tiek, kad sukeltų visišką aklumą. Tačiau visada saugiau pasikonsultuoti su akių specialistu apie gydymo galimybes ir įsitikinti, kad ne kitos priežastys sukelia šią būklę.

Ar geltonosios dėmės edema pavojinga liga?

Pati savaime geltonosios dėmės edema nėra liga, o labiau kitų ligų ar akių traumų, dėl kurių skysčiai kaupiasi geltonosios dėmės srityje, pasekmė.