Optikos pasaulis / Toliaregystė

Toliaregystė

Simptomai

  • Arti esantys daiktai matomi neryškiai
  • Prisimerkimas žiūrint iš arti

Diagnostika

Nustatoma atliekant įprastinį akių patikrinimą

Gydymas

  • Akiniai
  • Kontaktiniai lęšiai
  • Lazerinė akių operacija
Toliaregis žmogus nemato iš arti

Kas yra toliaregystė?

Toliaregystė, dar vadinama hiperopija, veikia gebėjimą matyti artimus šalia esančius objektus. Žmonės paprastai aiškiai mato toli esančius objektus, tačiau artimesni objektai dažniausiai matomi neaiškiai. Tai – gana dažnas ir lengvai koreguojamas sutrikimas.

Sveikoje akyje, kad pamatytume objektus, esančius nedidelio kambario atstumu, akies raumenys turi būti visiškai atsipalaidavę. Tai reiškia, kad visas fokusavimo gebėjimas saugomas aiškiam artimų objektų matymui. Jei esate toliaregis, fokusavimo raumenys nėra atpalaiduoti net ir žiūrint į tolimus objektus, o tai reiškia, kad jie turi sunkiau dirbti, kad aiškiai matytų arčiau esančius objektus.

Kokie toliaregystės simptomai?

Žmonės, turintys hiperopiją, pastebės, kad jie aiškiai mato objektus tolumoje, tačiau arti esantys objektai yra nefokusuoti arba atrodo gana neryškiai.

Dėl toliaregystės visi procesai, kurie atliekami artimu atstumu, tampa sudėtingi ir vargina akis, nes akys labai sunkiai dirba, kad gebėtų matyti artimą vaizdą. Dažnai tai sukelia per didelę įtampą, todėl tampa sunku skaityti ar naudotis telefonu. Galite pastebėti, kad norėdami pamatyti aiškų vaizdą, bandote prisimerkti ar atitraukti daiktus tolyn nuo savęs per rankos atstumą.

Kas lemia toliaregystės atsiradimą?

Toliaregystė atsiranda, kai į akis patenkanti šviesa nėra tinkamai sufokusuojama galinėje akies dalyje. Tai gali lemti:

  • Per trumpas akies obuolys;
  • Pernelyg plokščia ragena;
  • Akies lęšis tinkamai nefokusuoja vaizdo.

Ne visuomet aišku, kas sukelia šias problemas, ir gana dažnai toliaregystė gali būti paveldėta iš tėvų. Toliaregystė, susijusi su amžiumi, vadinama presbiopija.

Kaip vyksta toliaregystės diagnostika?

Toliaregystė gali būti nustatyta įprastos akių patikros metu. Rekomenduojame akių sveikatos būklės ir regėjimo patikrinimą atlikti kartą per metus. Tačiau, jei nerimaujate dėl savo regos, akių patikrą galite atlikti bet kuriuo metu.

Kokia galima pagalba?

Toliaregystę galima kompensuoti akiniais arba kontaktiniais lęšiais, kurie pakeičia šviesos spindulių lūžimo kampą. Akiniai yra dažniausiai pasirenkama korekcijos priemonė

Nors toliaregystė nėra išgydoma, gera žinia ta, kad ją galima lengvai koreguoti naudojant akinius ar kontaktinius lęšius, turinčius pliusinę lęšių galią, pvz., +3,00. Tai reiškia, kad lęšiai turi išgaubtą formą, padedančią pagerinti vaizdo fokusavimą.

Suaugusieji toliaregystės gydymui taip pat gali rinktis akių operaciją lazeriu. Jūsų akių priežiūros specialistas galės padėti pasirinkti Jums tinkamiausią variantą.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Koks skirtumas tarp toliaregystės ir trumparegystės?

Trumparegystė – kai akis natūraliai geba fokusuotis į artimus, tačiau prastai mato tolimus objektus. Toliaregystės atveju, atvirkščiai, akis geba fokusuotis į tolimus, tačiau prastai mato artimus objektus.

Ar trumparegystė gali būti gydoma lazerinės akių chirurgijos pagalba?

Toliaregystė gali būti gydoma lazerinės akių chirurgijos pagalba. Arba korekcijai galima naudoti akinius ar kontaktinius lęšius.

Ar senstant toliaregystė progresuoja?

Toliaregystė turi tendenciją progresuoti senstant, todėl laikui bėgant gali prireikti sustiprinti Jūsų turimus akinius, kad vėl aiškiai matytumėte.