Optikos pasaulis / Astigmatizmas

Astigmatizmas

Simptomai

 • Galvos skausmai
 • Poreikis prisimerkti
 • Akių įtampa

Diagnostika

Nustatomas atliekant įprastinį akių patikrinimą

Gydymas

 • Akiniai
 • Astigmatiniai kontaktiniai lęšiai
 • Akių operacija

Kas yra astigmatizmas?

Astigmatizmas yra ir dažna, ir lengvai įveikiama problema. Dauguma žmonių, turinčių astigmatizmą, nešioja akinius arba astigmatinius kontaktinius lęšius. Tam, kad rastumėte Jums labiausiai tinkantį sprendimo būdą, apsilankykite pas savo akių specialistą

Kokie astigmatizmo simptomai?

Dauguma žmonių, nešiojančių akinius, turi ir kokią nors astigmatizmo formą. Labiau pažengusiose stadijose arba netaikant gydymo, gali pasireikšti šie simptomai:

 • Galvos skausmai;
 • Poreikis prisimerkti, kad būtų galima aiškiau matyti;
 • Akių įtampa ar nuovargis, atliekant ilgiau trunkančias užduotis, pavyzdžiui, skaitant knygą ar žiūrint į kompiuterio ekraną.

Kas lemia astigmatizmo atsiradimą?

Įprastai astigmatizmas būna įgimtas, tačiau gali išsivystyti ir gyvenimo eigoje dėl su amžiumi susijusių pakitimų. Nėra aišku, kodėl taip atsitinka, bet labiausiai tikėtina, kad tai susiję su genetika. Be to, jei esate trumparegis ar toliaregis, taip pat yra didesnė tikimybė, kad turėsite ir astigmatizmą. Astigmatizmas gali išsivystyti po:

 • Akių traumos;
 • Akių operacijos;
 • Akių ligos.

Kaip vyksta astigmatizmo diagnostika?

Pirmiausia astigmatizmas gali būti nustatytas atliekant paprastą testą su spindulių figūromis. Vis dėlto akių priežiūros specialisto kabinete yra įrengta moderni aparatūra, kuri leidžia nustatyti bei diagnozuoti net nedidelį astigmatizmo laipsnį.

Kokia galima pagalba?

Daugeliu atvejų, astigmatizmas koreguojamas akiniais, astigmatiniais kontaktiniais lęšiais (vadinamaisiais toriniais lęšiais) ar net chirurginiu būdu.
Jūsų akių specialistas astigmatizmą gali nustatyti atliekant įprastinį akių patikrinimą ir rekomenduoti geriausiai Jums tinkantį korekcijos variantą.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kaip sužinoti ar aš turiu astigmatizmą?

Tik akių priežiūros specialistai gali nustatyti ir įvertinti astigmatizmą ir parinkti Jums tinkamus akinius ar kontaktinius lęšius, atitinkančius jūsų individualius poreikius. Pirmiausia astigmatizmas gali būti nustatytas atliekant paprastą testą su spindulių figūromis. Vis dėlto akių priežiūros specialisto kabinete yra įrengta moderni aparatūra, kuri leidžia nustatyti bei diagnozuoti net nedidelį astigmatizmo laipsnį.

Kodėl turėčiau nešioti astigmatinius akinius ar astigmatinius kontaktinius lęšius?

Astigmatikai gali turėti stabilų ir aiškų matymą, nešiodami specialiai sukurtus astigmatizmą koreguojančius akinius ar kontaktinius lęšius. Jie skiriasi nuo įprastų (sferinių) akinių ar kontaktinių lęšių. Gal esate girdėję apie „torinius“ akinius arba „torinius“ kontaktinius lęšius. Be stabilaus matymo, toriniai akiniai ar astigmatiniai kontaktiniai lęšiai, mažindami akių įtampą, pašalina galvos skausmą, akių uždegimo (blefarito) atsiradimo ar regėjimo pablogėjimo riziką.

Kodėl astigmatiniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai man nebuvo anksčiau rekomenduoti?

Praeityje buvo pakankamai sunku tiksliai diagnozuoti astigmatizmą. Dėl sudėtingos gamybos technologijos, specialūs astigmatiniai lęšiai buvo retenybė. Šiandien beveik visų akių specialistų kabinetuose ir optikose įrengti specialūs prietaisai, leidžiantys nustatyti astigmatizmą per kelias minutes. Ne tik akiniai, bet ir astigmatiniai kontaktiniai lęšiai dabar yra lengvai prieinami. Jie yra tokie pat paprasti naudotis ir patogūs, kaip ir įprasti sferiniai kontaktiniai lęšiai.

Ar gali būti naudojami astigmatizmui koreguoti paprasti sferiniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai?

Jei Jūs turite astigmatizmą, įprasti sferiniai lęšiai tik dalinai pagerins jūsų matymą. Aišku, jūs matysite geriau, tačiau jūsų matymas nebus toks geras, koks galėtų būti. Taip yra todėl, kad lęšiai, pagaminti astigmatizmui koreguoti, fokusuoja šviesos spindulius jūsų akyse kitaip nei sferiniai lęšiai – ir tai yra būtent tai, ko reikia Jums.