Tunelinis regėjimas

Periferinis matymas yra regėjimo dalis, esanti už Jūsų centrinio matymo taško – tai, ką matome regėjimo šone. Tunelinis matymas reiškia periferinio regėjimo pablogėjimą ar praradimą ir gali būti laikinas arba ilgalaikis. Kaip pats pavadinimas sufleruoja, gali atrodyti tarsi žiūrėtumėte pro tunelį.

Tunelinis regėjimas

Ar žinojote?

Tunelinį regėjimą gali sukelti daugybė skirtingų priežasčių ir paprastai jis yra trumpalaikis. Jei taip nėra, arba jei ši būklė Jums kelia nerimą, kuo greičiau susisiekite su akių specialistu ar bendrosios praktikos gydytoju.

Tunelinio regėjimo požymiai ir simptomai

Be šoninio regėjimo, atrodys, tarsi žiūrėtumėte pro tunelį. Taigi, objektus galėsite matyti tik nedideliame plote, tiesiai priešais Jus.

Tunelinio regėjimo atsiradimo priežastys

Yra daugybė galimų tunelinio regėjimo priežasčių, ir šis sąrašas nėra baigtinis.

  • Tinklainės pažeidimas;

Išorinė tinklainės dalis formuoja mūsų periferinį regėjimą – bet kokia šios tinklainės dalies pažaida lemia regėjimo  praradimą toje matymo srityje. Pigmentinis retinitas yra labai reta genetinė liga, kuri, kaip žinoma, sukelia tunelinįio matymo atsiradimą.

  • Regėjimo nervo pažeidimas;

Regėjimo nervas yra atsakingas už signalų siuntimą iš akių į smegenis, kad būtų atkuriami vaizdai, kuriuos matome. Pažeidus regos nervą, gali atsirasti tunelinis regėjimas.

Glaukoma yra dažna akių liga, pažeidžianti regos nervą, o jos simptomai apima lėtą periferinio regėjimo praradimą. Negydoma ji gali sukelti tunelinio regėjimo atsiradimą regėjimo praradimą, todėl reguliarus akių būklės tikrinimas yra toks svarbus. 

  • Smegenų pažeidimas;

Kraujo praradimas smegenyse ar insultas taip pat gali sukelti periferinio regėjimo praradimą.

  • Laikinas tunelinis regėjimas;

Didžiulės panikos, streso ar pykčio metu, kai kūnas išskiria daug adrenalino, gali atsirasti laikinai trunkantis tunelinis regėjimas. Paprastai normalus regėjimas atsistato be jokio gydymo. Alkoholio ir narkotikų vartojimas taip pat turi įtakos periferiniam regėjimui.

Jei prarandate periferinį regėjimą, turėtumėte kuo skubiau kreiptis į savo bendrosios praktikos gydytoją arba skubios pagalbos skyrių.

Kaip diagnozuojamas tunelinis regėjimas

Tunelinį matymą galima diagnozuoti atliekant regėjimo lauko testą, kuris yra įtrauktas į įprastinį akių ištyrimo protokolą. Testo metu tikrinama tinklainės sritis, kurioje matomas periferinis vaizdas, ir žiūrima, ar regėjimo lauke nėra tuščių dėmių. 

Būsite paprašyti viena akimi pažvelgti į mažą tuščio ekrano centre esančią lemputę. Ekrane trumpam vis blykstels šviesos, o Jūsų bus paprašyta tiesiog paspausti mygtuką kiekvieną kartą, kai pamatysite blykstelėjimą. Taip yra patikrinama kiekviena tinklainės dalis, kad būtų galima išsiaiškinti, kiek normalus yra Jūsų periferinis regėjimas.

Tunelinio regėjimo rizikos veiksniai

Tunelinį regėjimas gali būti ypač pavojingas esant tokioms sąlygoms kaip vairavimas ar važiavimas dviračiu, nes neturėdami pilno periferinio matymo negalėsite atpažinti galimų pavojų, nebent jie bus tiesiai priešais Jus. Taigi, jei jaučiate kokius nors tunelinio regėjimo simptomus, svarbu, kad Jus kuo greičiau patikrintų Jūsų bendrosios praktikos gydytojas arba akių specialistas. 

Tunelinio regėjimo gydymas

Tunelinio regėjimo gydymas priklausys nuo pagrindinės jį sukėlusios priežasties. Jūsų akių specialistas ar bendrosios praktikos gydytojas galės nustatyti priežastį ir rekomenduoti tinkamiausią gydymo būdą.

Jei manote, kad prarandate periferinį regėjimą, svarbu, kad Jus patikrintų akių specialistas. Jei pajutote staigų periferinio regėjimo praradimą, nedelsdami kreipkitės į akių specialistą, bendrosios praktikos gydytoją arba vietinį skubios pagalbos skyrių.

Paprašykite, kad kas nors eitų kartu su jumis ir būkite atsargūs, eidami per kelią.