Optikos pasaulis / Tingi akis

Tingi akis

Simptomai

  • Akis klajoja į vidinę/išorinę pusę
  • Prastas gylio suvokimas
  • Žvairavimas

Diagnostika

Nustatomas atliekant išsamią akių apžiūrą

Gydymas

  • Tingios akies dengimas
Tingios akies gydymas vaikui

Kas yra tingi akis?

Tingi akis, dar vadinama ambliopija, yra gana dažna būklė vaikų tarpe ir atsiranda, kai regėjimas dar nėra visiškai išsivystęs, dažniausiai vienoje akyje, reiškia, kad viena akis yra silpnesnė už kitą. Netinkamai vaikų regėjimas gali vystytis dėl įvairių priežasčių; kad tinkamai matytume, būtini geri nerviniai ryšiai su smegenimis, kurie pas vaikus dar nebūna pilnai susiformavę.

Kokie tingios akies simptomai?

Yra daug požymių ir simptomų, padedančių atpažinti tingią akį, tačiau gana dažnai tai nustatoma tik akių patikros metu. 

Simptomai:

  • Akis klajoja į vidinę arba į išorinę pusę;
  • Prastas vaizdo gylio suvokimas;
  • Žvairavimas arba akies užmerkimas.

Neatlikus akių patikrinimo, gali būti sunku pasakyti, ar vaikas turi akį tinginę, ypač, jei jie per maži, kad papasakotų, koks yra jų regėjimas. Yra vienas būdas patikrinti patiems: vaikas gali džiaugtis, jei uždengsite jo „blogąją“ akį, bet jei uždengsite „gerąją“ akį – gali nustumti Jūsų ranką į šoną.

Kas lemia tingios akies atsiradimą?

Visi mes gimstame turėdami silpną regėjimą, tačiau jis stabiliai vystosi per vaikystę iki maždaug kol mums sukanka aštuoneri metai. Kad susiformuotų nerviniai takai, užtikrinantys gerą regėjimą, svarbu, kad smegenys vaikystėje per akis gautų aiškius vaizdus. Kai kuriems vaikams šie takai tinkamai nesusiformuoja, todėl vienos akies regėjimas gali būti neryškius net su akiniais ar kontaktiniais lęšiais.

Tingios akies išsivystymą gali lemti:

  • Trumparegystė ar toliaregystė vienoje akyje;
  • Žvairumas – kai akių raumenys tinkamai nedirba ir viena akis žiūri į vidinę arba į išorinę pusę;
  • Sutrikimai, paveikiantys šviesos pralaidumą į akį, pavyzdžiui, įgimta katarakta.

Kaip vyksta tingios akies diagnostika?

Tingi akis diagnozuojama akių patikros metu. Kuo anksčiau nustatoma diagnozė, tuo lengvesnis būna gydymas, todėl rekomenduojame savo vaiko regėjimą pradėti tikrinti kai jam sueina 3, 4 ar 5 metai.

Akių apžiūros mokykloje metu, sudėtingesni tingios akies atvejai gali likti nepastebėti, todėl verčiau atlikti išsamią akių patikrą pas specialistus.

Jei nerimaujate dėl vaiko regos ar pageidautumėte išsamesnės informacijos apie tingią akį, apsilankykite pas savo akių specialistą.

Kokia galima pagalba?

Gydymas priklausys nuo būklę sukėlusios priežasties, bet dažniausiai mažiems vaikams tingi akis yra išgydoma.

Jei tingios akies atsiradimą lemia trumparegystė ar toliaregystė vienoje akyje, regos korekcijai gali būti paskirti akiniai su dangteliu. Sveikoji akis uždengiama dangteliu, kad tingioji akis galėtų veikti nepriklausomai. Tai – laipsniškas procesas, trunkantis daugelį mėnesių.

Jei tingios akies atsiradimas susijęs su šviesos pralaidumo į akį sutrikimais, tokiais kaip katarakta, tuomet pirma reikės gydyti šią ligą.

Gydymas yra veiksmingiausias jaunesniems nei 8 metų vaikams; vaikui augant, gydymas tampa sunkesnis. Todėl, norint pasiekti gerų gydymo rezultatų, būtina tingią akį diagnozuoti kuo anksčiau.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar tingi akis yra tas pats kas žvairumas?

Tingi akis, dar vadinama ambliopija, atsiranda tada, kai regėjimas vystosi netinkamai. Tuo tarpu žvairumas reiškia būklę, kai akys žiūri priešingomis kryptimis.

Ar žvairumas gali pareiti pats savaime?

Žvairumas savaime nepraeina. Jei nerimaujate dėl savo ar vaiko akių sveikatos būklės, turėtumėte apsilankyti pas savo bendrosios praktikos gydytoją.

Ar strabizmas yra tas pats kaip žvairumas?

Taip, strabizmas yra alternatyvus terminas žvairumui.