Katarakta

Tai akies lęšiuko sudrumstėjimas, sukeliantis neryškų, miglotą vaizdą. Įprastai dažnesnis vyresniems nei 65 metų asmenims. Katarakta – labai dažna, pagrindinė sutrikusio regėjimo priežastis pasaulyje. 

Kokie yra kataraktos simptomai?

 • Neryškus, miglotas vaizdas, tarsi pro rūką;
 • Gali būti sunkiau matyti prieblandoje arba labai ryškioje šviesoje;
 • Ryškios šviesos gali tapti akinančios ir keliančios diskomfortą;
 • Spalvos gali atrodyti išblukusios ar mažiau aiškios, su geltonais ar rudais atspalviais;
 • Dvejinimasis akyse;
 • Aplink ryškias šviesas (kaip automobilių ar gatvių žibintai) gali atsirasti halai (šviesos ratilai);

Katarakta vystosi daugelį metų, pradžioje jos sukeltos problemos gali būti nepastebimos. Dažnai išsivysto abiejose akyse, tačiau akių pažeidimo stiprumas gali skirtis.

Katarakta nėra skausminga ir nesukelia akių paraudimo ar dirginimo. Dažniausiai pasireiškia tik neryškus, miglotas matymas, vaizdas lyg žiūrėtumėte pro rūką. Taip pat galite pastebėti nedidelius taškus, dėmeles, kuriose vaizdas yra mažiau ryškus.

Kas lemia kataraktos atsiradimą?

Katarakta atsiranda, kai skaidrus lęšis akyje pradeda drumstis, todėl užkertamas kelias šviesos patekimui į tolimąją akies dalį ir regėjimas tampa neryškus bei miglotas. Daugumai asmenų katarakta vystosi jiems senstant. Kiti veiksniai taip pat gali didinti kataraktos atsiradimo riziką, pavyzdžiui:

 • Jei šeimoje buvo sirgusiųjų katarakta;
 • Rūkymas;
 • Reguliarus didelio alkoholio kiekio vartojimas;
 • Skurdi mityba, dėl kurios atsiranda didelis vitaminų trūkumas;
 • Akis veikianti UV šviesa;
 • Ilgą laiką vartojami steroidiniai vaistai;
 • Ankstesnės akių traumos ar operacijos;
 • Tam tikros sveikatos būklės (cukrinis diabetas ir kt.).

Kokia galima pagalba?

Jūsų akių apžiūros metu bus naudojami įvairūs instrumentai leisiantys patikrinti ar neturite kataraktos.

Jeigu katarakta yra nedidelio laipsnio, kurį laiką gali padėti stipresni skaitymo akiniai ir ryškesnis apšvietimas. Vis dėlto, daugeliu atvejų katarakta bėgant laikui progresuoja (dažniausiai tai trunka daugelį metų), todėl tikėtina, jog galiausiai Jums prireiks gydymo.

Vienintelis efektyvus ir įrodymais pagrįstas kataraktos gydymo metodas – chirurginis. Įprastai, operacija rekomenduojama tuomet, kai regėjimo pažeidimas trikdo kasdienines veiklas (vairavimas, skaitymas ir pan.). Jei kiltų įtarimų, kad katarakta gali neigiamai veikti Jūsų gyvenime kokybę, galite būti nukreiptas pas oftalmologą ar akių chirurgą, kuris patvirtins diagnozę ir sudarys gydymo planą.

Ką apima chirurginis kataraktos gydymas?

Jei bus paskirtas chirurginis gydymas, operaciją ligoninėje atliks gydytojas oftalmologas, prieš tai įvertinęs Jūsų akių būklę ir regėjimą.

Dauguma kataraktos operacijų yra atliekamos naudojant vietinę anesteziją. Tai reiškia, kad Jūs būsite budrūs operacijos metu, tačiau oftalmologas užtikrins, kad akių srityje nieko nejaustumėte. Taip pat girdėsite kaip oftalmologas aiškina atliekamus veiksmus ir galėsite matyti kai kuriuos neryškius judesius prieš akis.

Oftalmologas atliks nedidelį pjūvį akyje, kad pašalintų kataraktą, ir įdės plastikinį pakaitinį lęšį, jog vėl galėtumėte aiškiai matyti. Įprastai operacija trunka 15 – 45 minutes.

Po operacijos, siūlių, kaip įprasta, nereikia. Tačiau operuotoji akis yra uždengiama tam, kad būtų apsaugota nuo sutrenkimų ir kitų dirgiklių. Namo leidžiama vykti tą pačią dieną, tačiau šalia turėtų būti Jus prižiūrintis asmuo, bent 24 valandas po operacijos. Vairuoti po operacijos, kurį laiką neleidžiama.

Ar katarakta atsiranda tik vienoje akyje?

Jei buvo atlikta kataraktos šalinimo operacija vienoje akyje, tikėtina, kad ateityje tokio paties gydymo gali prireikti ir kitai akiai.

Kokie yra kataraktos chirurginio gydymo pavojai?

Kataraktos operacijos yra nepaprastai sėkmingos ir didžioji dauguma pacientų būna patenkinti rezultatais. Vis dėlto, kaip ir visose chirurginėse intervencijose, egzistuoja tam tikra rizika, todėl turėtumėte ryžtis operacijai tik tuomet, kai esate visiškai pasiruošęs. Prieš operaciją su Jumis bus aptartos galimos rizikos ir kokios jos gali būti būtent Jūsų konkrečiu atveju. Tinkamas metas operacijai kiekvienam asmeniui gali būti skirtingas. Svarbiausia, kad operacija būtų atliekama Jums pasiruošus psichologiškai.

Ar galiu nesirinkti chirurginio gydymo?

Jei tai netrukdo Jūsų kasdieniniam gyvenimui, imtis priemonių nebūtina. Jei delsite operuoti, tai neturės jokios įtakos operacijos sudėtingumui ateityje, tiesiog progresuojant kataraktai negalėsite matyti aiškiai kaip anksčiau. Katarakta neturi būti „subrendusi“, kad galėtumėte ją operuoti. Chirurginis gydymas gali būti atliktas bet kuriuo metu, kai tik katarakta pradeda trukdyti Jūsų kasdienybėje. Norėdami užkirsti kelią kataraktai ar sustabdyti jos progresavimą, nešiokite geros kokybės akinius nuo saulės su UV apsauga ir nerūkykite.

Populiariausi klausimai, susiję su chirurginiu gydymu

 • Pooperacinis laikotarpis;

Jums bus duoti akių lašai, skirti naudoti pirmosiomis savaitėmis po operacijos. Per tą laikotarpį, atsižvelgiant į Jūsų būklę, gali būti skiriami papildomi patikrinimai pas akių specialistus ar oftalmologus. 

Iškart po operacijos turėtumėte vengti sunkaus kėlimo ir įtemptų fizinių pratimų, bet galite tęsti daugumą įprastų buitinių veiklų. Beveik visas Jūsų regėjimas atsistatys per dvi dienas po operacijos ir daugelis žmonių gali grįžti į įprastą dienos režimą praėjus 24 valandoms po operacijos. Dvi savaites po operacijos turėtumėte vengti akių makiažo ir muiluoto vandens patekimo į akis. Jei einate į lauką vėjuotą dieną, saugiau jausitės dėvėdami akinius nuo saulės ir taip apsaugodami akis nuo dulkių patekimo į jas. Taip pat paklauskite savo oftalmologo, kada galite grįžti į darbą.

 • Ar po operacijos man reikės naujų akinių?

Jūsų regėjimas „nusistovės“ per kelias dienas ar savaites. Po kataraktos operacijos daugumai žmonių reikia nešioti akinius žiūrėjimui į tolimus ar artimus objektus, arba abejus.

Jei prieš operaciją nešiojote akinius, greičiausiai pastebėsite, kad po operacijos juos reikės pakeisti, todėl praėjus mėnesiui po operacijos turėsite dar kartą apsilankyti pas savo akių specialistą akių ištyrimui. Jūsų oftalmologas arba „Optikos Pasaulio“ akių specialistas patars, kada vėl galėsite pradėti vairuoti.

Po kataraktos operacijos prireiks keleto savaičių, kad Jūsų regėjimas prisitaikytų prie naujų akinių. Tai normalu, nes Jūsų smegenims reikia laiko adaptuotis.

 • Ar katarakta atsinaujins?

Po kelių mėnesių ar metų kai kurie žmonės pastebi, kad jų regėjimas akyje, kur pašalinta katarakta, vėl tampa drumstas ar miglotas. Tai – ne kataraktos atsinaujinimas, o kapsulės, kurioje yra pakaitinis lęšis, drumstėjimo atsiradimas. Šį drumstėjimą be skausmo galima pašalinti lazeriu per keletą minučių. Kreipkitės į savo akių specialistą patarimo, jei nerimaujate, kad tai atsitiko Jums.

 • Kaip dėl vairavimo?

Jei turite kataraktą, galite vairuoti, su sąlyga, kad gebate laikytis oficialiai nustatytų kelių eismo taisyklių. Jūsų „Optikos Pasaulio“ akių specialistas gali Jums patarti šiuo klausimu.