Optikos pasaulis / Pabrinkusios akys

Pabrinkusios akys

Simptomai

  • Pabrinkę akių paakiai
  • Akių paraudimas

Diagnostika

Nustatoma atliekant įprastą akių patikrinimą

Gydymas

  • Tinkamas skysčių vartojimas
  • Vėsus kompresas
Patinusi akis, pabrinkę paakiai

Kas yra pabrinkusios akys?

Kaip ir sufleruoja pavadinimas, akys atrodo pabrinkusios ar patinusios. Tai gali sukelti daugybė priežasčių, tokios kaip gyvenimo būdas, bet dažniausiai nerimauti neverta.

Daugybė veiksnių gali prisidėti prie pabrinkusių akių atsiradimo, tačiau dažniausia priežastis yra skysčio susikaupimas aplink akis ir aplinkinius odos audinius. Taip pat būklę gali lydėti tamsių ratilų ar akių paraudimo atsiradimas.

Kokie pabrinkusių akių simptomai?

Dažniausiai pasitaikantys simptomai:

  • Pabrinkę akių paakiai;
  • Patinęs apatinis akies vokas;
  • Tamsūs ratilai paakiuose;
  • Akių paraudimas.

Kas lemia pabrinkusių akių atsiradimą?

Akių pabrinkimą sukelia skysčių kaupimasis akyse ir aplink jas, tai gali įvykti dėl daugelio priežasčių, tokių kaip:

  • Alergija – oda aplink akis yra labai plona, todėl ji yra gana jautri. Kai ši oda liečiasi su alergenais, tokiais kaip gyvūnų kailis, dulkių erkutės ar ore esančios žiedadulkės, tai gali sukelti patinimą ar pabrinkimą. Gali padėti antihistamininių preparatų vartojimas, jei akių pabrinkimas yra susijusęs su alergija. Prieš pradedant vartoti bet kokius naujus vaistus, visada geriausia pasitarti su bendrosios praktikos gydytoju.
  • Konjunktyvitas (rožinė akis) – ši dažnai pasitaikanti būklė sukelia tokius simptomus kaip akių paraudimas, niežulys, pabrinkimas ir, kartais, išskyros iš akies. Jei manote, kad sergate konjunktyvitu, turėtumėte apsilankyti pas savo bendrosios praktikos gydytoją, kuris, greičiausiai, paskirs akių lašus infekcijai gydyti.
  • Netinkama kontaktinių lęšių priežiūra – akių pabrinkimas gali atsirasti, jei per ilgai nešiosite kontaktinius lęšius. Kontaktiniai lęšiai gali veikti kaip kliūtis, neleidžianti į akį patekti pakankamam deguonies kiekiui. Dėl to Jūsų ragena gali patinti ir pabrinkti. Miegojimas neišsiėmus lęšių, akis veikia dar labiau, todėl gali padidėti pabrinkimas.
  • Verkimas – ašaros, pagaminamos verkiant, turi daugiau vandens, nei ašaros, kurios pasigamina, kai akis bando išsivalyti. Jūsų akyse esantys audiniai turi daug druskos, todėl, vandeningoms ašaroms susilietus su šiuo audiniu, jos patinsta. Akių pabrinkimas taip pat gali padidėti, jei verkdami trinate ar šluostotės akis. Norėdami sumažinti akių paburkimą po verkimo, pabandykite kelioms minutėms ant akių uždėti vėsų sudrėkintos flanelės gabalėlį.
  • Per didelis druskos suvartojimas – druska skatina skysčių susilaikymą kūne, įskaitant ir audinius aplink akis. Tai gali lemti akių pabrinkimą. Druskos kiekis, kurį suvartojus atsiranda akių pabrinkimas, kiekvienam žmogui yra skirtingas.
  • Amžius – kai kurie žmonės genetiškai linkę į akių paburkimą ir tai paprastai pasireiškia 30 – 40 gyvenimo metais. Senstant riebalų sankaupos, kurios paprastai palaiko akį, pradeda nukarti, o tai sukelia pabrinkimo efektą. Su amžiumi ar genetika susijęs akių pabrinkimas paprastai neturėtų kelti nerimo.

Kaip vyksta pabrinkusių akių diagnostika?

Akių pabrinkimas kartais gali būti kitų sveikatos sutrikimų požymis. Tačiau tai yra reti atvejai ir dažnai atsiranda dar ir kitų simptomų. Jei akių pabrinkimas sukelia skausmą ar diskomfortą, geriausia, kad Jus patikrintų bendrosios praktikos gydytojas.

Kokia galima pagalba?

Daugelis pabrinkusių akių atvejų yra nekenksmingi ir dažniausiai atsiranda dėl nepakankamo miego kiekio ar per didelio druskos suvartojimo. Kartais pabrinkusios akys gali būti infekcijos ar alergijos požymis, todėl rekomenduojame apsilankyti pas bendrosios praktinos gydytoją patikrai.

Yra keletas laikinų, naminių priemonių, kurios gali padėti sumažinti akių patinimą:

  • Gerkite daugiau skysčių, kad išvengtumėte dehidratacijos;
  • Ant užmerktų akių uždėkite vėsų kompresą;
  • Ant užmerktų akių uždėkite agurko griežinėlį ar atšaldytą arbatos maišelį;

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar verta nerimauti dėl pabrinkusių akių?

Dėl pabrinkusių akių dažniausiai nerimauti neverta, tačiau kartais pabrinkusios akys gali būti infekcijos ar alergijos požymis, todėl rekomenduojame apsilankyti pas akių priežiūros specialistą.

Kaip sumažinti akių patinimą?

Akių patinimas dažniausiai atsiranda dėl nepakankamo miego kiekio ar per didelio druskos suvartojimo. Norint sumažinti akių patinimą, rekomenduojama gerti daugiau skysčių, ant akių uždėti vėsų kompresą.

Ar amžius turi įtakos akių patinimui?

Taip, senstant riebalų sankaupos, kurios paprastai palaiko akį, pradeda nukarti, o tai sukelia pabrinkimo efektą.