Fotofobija

Fotofobija yra šviesos netoleravimo simptomas, dar žinoma kaip jautrumas šviesai. Fotofobija yra šviesos netoleravimo simptomas, kuris sukelia nepatogumo pojūtį ir kartais skausmą akyse, kai akį apšviečia ryški šviesa, pavyzdžiui, fluorescencinės ar kaitrinės lemputės.

Fotofobija

Fotofobijos atsiradimo priežastys

Yra keletas priežasčių, kurios gali sukelti fotofobiją kaip simptomą, įskaitant šias:

 • Išsausėjusios akys;
 • Uveitas (akies uždegimas);
 • Keratitas (ragenos, skaidraus akies sluoksnio, uždegimas);
 • Akies albinizmas (pigmento trūkumas akyje, kuris turi įtakos akies gebėjimui blokuoti į akis patenkančią šviesą);
 • Katarakta (akies lęšio sudrumstėjimas);
 • Konjunktyvitas (junginės, akį uždengiančios membranos, uždegimas);
 • Tinklainės, šviesai jautraus sluoksnio galinėje akies dalyje, pažeidimas; 
 • Blefarospazmas (būklė, dėl kurios Jūsų vokai nekontroliuojamai užsimerkia).

Jautrumas šviesai taip pat gali paveikti asmenis, turinčius kitų sveikatos sutrikimų, tokių kaip nervų sistemos ar kai kurios psichinės sveikatos ligos. Tai taip pat labai dažnas migrenos simptomas.

Ar įmanoma išvengti fotofobijos?

Neįmanoma visiškai užkirsti kelio fotofobijai, tačiau yra keletas dalykų, kurie gali Jums padėti, pavyzdžiui, palaikykite gerą akių sveikatos būklę, kad išvengtumėte su fotofobija susijusių akių ligų, taip pat, venkite migreną provokuojančių veiksnių.

Nors saulės akiniai gali šiek tiek padėti, jei esant lauke pasireiškė fotofobija, tačiau patalpose geriau jų nenešioti, nes gali netiesiogiai pabloginti būklę, pripratindami akis prie tamsesnių aplinkos sąlygų.

Fotofobijos gydymas

Kadangi daugelis fotofobijos atvejų atsiranda dėl kitos priežasties, gydymas bus susijęs su tos būklės pašalinimu, kuris savo ruožtu sumažins ir jautrumą šviesai.

Jei esate saulėkaitoje, būtų naudinga nešioti saulės akinius ir skrybėlę arba akių specialisto pasiteiraukite apie „tamsėjančius“ lęšius, kurie prisitaiko prie besikeičiančios šviesos.

Fotofobijos (jautrumo šviesai) simptomai

Fotofobijos simptomai kiekvienam būna šiek tiek skirtingi, tačiau dažniausia pasireiškia:

 • Prisimerkimas;
 • Akių įtampa ar skausmas;
 • Galvos skausmas ar migrena;
 • Dažnas mirksėjimas;
 • Ašarojančios akys;
 • Galvos svaigimas.

Skirtingais atvejais simptomai gali varijuoti nuo švelnių, tokių kaip prisimerkimas, iki sunkesnių, tokių kaip stiprus akių ar galvos skausmas, esant bet kokios rūšies šviesai.

Jautrumas šviesai taip pat yra dažnas migrenos, sukeliančios pykinimą, akių skausmą ir stiprų galvos skausmą, simptomas. Daugelis nuo migrenos kenčiančių pacientų pastebi, kad priepuolio metu jiems reikia pabūti tamsioje patalpoje arba kad ryški šviesa gali išprovokuoti priepuolį.

Staiga atsiradęs jautrumas šviesai gali būti rimtesnės būklės, pavyzdžiui, meningito, požymis, todėl, jei staiga atsirado simptomai, turėtumėte kuo greičiau apsilankyti pas savo bendrosios praktikos gydytoją.

Specialūs akiniai padeda kovoti su jautrumu šviesai

Kai kurie žmonės natūraliai yra jautresni ryškiai šviesai, lygiai taip pat, kaip ir mūsų oda į saulėkaitą reaguoja skirtingai. Jei Jus apskritai erzina ryški šviesa, pasikonsultuokite su akių specialistu apie lęšių tipus Jūsų akiniams, kurie padėtų koreguoti jautrumą šviesai. Naudojimui patalpose Jums gali būti pasiūlyti akiniai su antirefleksine dangą, padėsiančia išvengti ryškaus apšvietimo poveikio.

Būnant saulėkaitoje, galite pasirinkti akinius nuo saulės su poliarizuojančiais lęšiais, kurie pašalina tviskėjimą nuo šviesą atspindinčių paviršių, tokių kaip vanduo, sniegas ir šlapias kelias.