Dvejinimasis akyse
Simptomai
- Matomi du vieno objekto vaizdai
- Pykinimas
- Skausmas aplink akis
Diagnostika
Nustatoma atliekant išsamų akių patikrinimą
Gydymas
- Akių pratimai
- Specialūs akiniai
- Operacija
Kas yra dvejinimasis akyse?
Asmenims, kuriems pasireiškia dvejinimasis akyse, mato du vieno objekto vaizdus vienu metu. Gali atrodyti, kad vaizdai yra vienas šalia kito, persidengia ar kad yra dviejų vaizdų samplaika. Kai kuriems žmonėms toks regėjimas atsiranda tik retkarčiais, tačiau kitiems tai gali būti nuolatinė būklė.
Dvejinimasis gali pasireikšti vienoje (monokuliarinis tipas) arba abiejose (binokuliarinis tipas) akyse. Uždengę vieną akį, galėsite nustatyti, kurį tipą turite Jūs. Jei tai binokuliarinis tipas – dvigubas regėjimas išnyks, kai tik uždengsite bet kurią akį. Tačiau, jei dvejinimasis išlieka, kai uždengėte vieną akį, tada tai monokuliarinis dvejinimosi tipas.
Taip pat gali pasireikšti:
- Migrena;
- Galvos skausmai;
- Pykinimas;
- Skausmas aplink akis;
- Skausmas judinant akis;
- Susilpnėjęs regėjimas;
- Užkritę akių vokai.
Kai kuriais atvejais dvejinimasis akyse gali būti rimtesnę sveikatos problemą išduodantis simptomas, todėl svarbu kuo greičiau apsilankyti pas akių specialistą. Jei dvejinimąsi akyse lydi skausmai ar galvos skausmas, turėtumėte kreiptis į artimiausią skubios pagalbos skyrių.
Kas lemia dvejinimąsi akyse atsiradimą?
Dvejinimasis abiejose akyse dar žinomas kaip binokuliarinis. Dauguma dvejinimosi atvejų atsiranda, kai abi akys tinkamai neatlieka savo funkcijos. Kiekvieną akį supa šeši raumenys, kurių tarpusavio koordinacija lemia, kad akys žiūrėtų į tą patį tašką. Bet kurio iš šių raumenų silpnumas ar jų inervacijos sutrikimas gali lemti binokuliarinio tipo dvejinimosi atsiradimą. Retais, bet sudėtingais, atvejais, dvejinimąsi gali sukelti su smegenimis susijusios problemos.
Dvejinimasis vienoje akyje žinomas kaip monokuliarinis ir yra rečiausias iš šių dviejų tipų. Jį paprastai sukelia akių problemos, tokios kaip:
- Astigmatizmas;
- Sausų akių sindromas;
- Katarakta;
- Geltonosios dėmės degeneracija.
Epizodinį dvejinimąsi akyse gali sukelti įvairios priežastys, pavyzdžiui, jei išgėrėte didelį alkoholio kiekį ar pervargote. Dėl protarpinės diplopijos nereikia jaudintis, tačiau, jei dvejinimasis akyse trunka ilgiau nei 48 valandas, rekomenduojame pasitikrinti akis pas akių priežiūros specialistą ar bendrosios praktikos gydytoją.
Kaip vyksta dvejinimosi akyse diagnostika?
Jei pastebite dvejinimosi akyse simptomus, svarbu kuo skubiau apsilankyti pas akių priežiūros specialistą ar bendrosios praktikos gydytoją, nes šią būklę sukėlusios priežastys ir sudėtingumas gali būti skirtingas. Tam, kad diagnozuotų diplopiją, akių priežiūros specialistas atliks išsamų akių tyrimą, kad ištirtų Jūsų akių būklę bei įvertintų akių judesių koordinaciją. Patikros metu Jums gali būti užduodami klausimai, kad gydytojas galėtų geriau suprasti būklę sukėlusias priežastis.
Klausimai, kurie gali būti užduodami apžiūros metu:
- Ar simptomai pasireiškia vienoje akyje, ar abiejose akyse;
- Ar simptomai yra nuolatiniai, ar protarpiniai;
- Ar simptomai kinta judinant galvą, ar keičiant žvilgsnio kryptį;
- Ar simptomai atsiranda žiūrint į tolimus ar artimus objektus.
Kokia galima pagalba?
Kadangi dvejinimasis akyse gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, gydymas priklausys nuo pagrindinės būklę sukėlusios priežasties, todėl gali varijuoti nuo paprastų akių pratimų iki nedidelių operacijų.
Jūsų akių specialistas padės rasti tinkamą sprendimą ir pasiūlys geriausią gydymo būdą. Kai kuriais atvejais, jis gali rekomenduoti apsilankyti pas savo bendrosios praktikos gydytoją arba kreiptis į skubios pagalbos skyrių.
Jei dvejinimąsi akyse lydi skausmai ar galvos skausmas, turėtumėte kreiptis į artimiausią skubios pagalbos skyrių.
Pasirūpinkite savo akimis!
Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar dvejinimasis akyse yra rimta akių būklė?
Dvejinimasis akyse įprastai nėra rimta akių būklė, tačiau itin svarbu atlikti akių patikrinimą, netgi jeigu akių dvejinimasis atsiranda ir greitai praeina.
Kas sukelia dvejinimąsi akyse?
Dvejinimąsi akyse gali sukelti įvairios kitos akių ligos, raumenų ir nervų kontroliuojančių akių judėjimą sutrikimas, smegenų veiklos pakitimai, astigmatizmas arba pavojingos gyvybei būklės, kaip aneurizma, insultas.
Kaip gydomas dvejinimasis akyse?
Dvejinimosi akyse gydymas priklausys nuo būklę sukėlusios priežasties. Gydymas dažniausiai varijuoja nuo paprastų akies pratimų iki nedidelių operacijų.