Dvejinimasis akyse

Dvejinimasis akyse (diplopija) – kai matomi du to paties objekto vaizdai. Gali būti monokuliarinė arba binokuliarinė. Dvejinimąsi akyse gali sukelti daugybė skirtingų priežasčių, kai kurios iš jų gali būti rimtos. Todėl, pastebėjus pirmuosius simptomus, svarbu apsilankyti pas akių specialistą.

Dvejinimasis akyse

Ar žinojote?

Dvejinimasis akyse gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, todėl gydymas priklausys nuo pagrindinės būklę sukėlusios  priežasties. Kai tik turėsite galimybę, susisiekite su akių specialistu ar savo bendrosios praktikos gydytoju. Jei dvejinimąsi akyse lydi skausmai ar galvos skausmas, turėtumėte kreiptis į artimiausią skubios pagalbos skyrių.

Kas yra dvejinimasis akyse?

Asmenims, kuriems pasireiškia dvejinimasis akyse, mato du vieno objekto vaizdus vienu metu. Gali atrodyti, kad vaizdai yra vienas šalia kito, persidengia ar kad yra dviejų vaizdų samplaika. Kai kuriems žmonėms toks regėjimas atsiranda tik retkarčiais, tačiau kitiems tai gali būti nuolatinė būklė. 

Dvejinimasis gali pasireikšti vienoje (monokuliarinis tipas) arba abiejose (binokuliarinis tipas) akyse. Uždengę vieną akį, galėsite nustatyti, kurį tipą turite Jūs. Jei tai binokuliarinis tipas – dvigubas regėjimas išnyks, kai tik uždengsite bet kurią akį. Tačiau, jei dvejinimasis išlieka, kai uždengėte vieną akį, tada tai monokuliarinis dvejinimosi tipas.

Taip pat gali pasireikšti:

 • Migrena;
 • Galvos skausmai;
 • Pykinimas;
 • Skausmas aplink akis;
 • Skausmas judinant akis;
 • Susilpnėjęs regėjimas;
 • Užkritę akių vokai.

Kai kuriais atvejais dvejinimasis akyse gali būti rimtesnę sveikatos problemą išduodantis simptomas, todėl svarbu kuo greičiau apsilankyti pas akių specialistą. Jei dvejinimąsi akyse lydi skausmai ar galvos skausmas, turėtumėte kreiptis į artimiausią skubios pagalbos skyrių.

Kas sukelia dvejinimąsi abiejose akyse?

Dvejinimasis abiejose akyse dar žinomas kaip binokuliarinis. Dauguma dvejinimosi atvejų atsiranda, kai abi akys tinkamai neatlieka savo funkcijos. Kiekvieną akį supa šeši raumenys, kurių tarpusavio koordinacija lemia, kad akys žiūrėtų į tą patį tašką. Bet kurio iš šių raumenų silpnumas ar jų inervacijos sutrikimas gali lemti binokuliarinio tipo dvejinimosi atsiradimą. Retais, bet sudėtingais, atvejais, dvejinimąsi gali sukelti su smegenimis susijusios problemos.

Dvejinimosi vienoje akyje priežastys

Dvejinimasis vienoje akyje žinomas kaip monokuliarinis ir yra rečiausias iš šių dviejų tipų. Jį paprastai sukelia akių problemos, tokios kaip:

 • Astigmatizmas;
 • Sausų akių sindromas;
 • Katarakta;
 • Geltonosios dėmės degeneracija.

Protarpinis dvejinimasis akyse

Epizodinį dvejinimąsi akyse gali sukelti įvairios priežastys, pavyzdžiui, jei išgėrėte didelį alkoholio kiekį ar pervargote. Dėl protarpinės diplopijos nereikia jaudintis, tačiau, jei dvejinimasis akyse trunka ilgiau nei 48 valandas, rekomenduojame pasitikrinti akis pas akių specialistą ar bendrosios praktikos gydytoją.

Dvejinimosi akyse diagnozavimas

Jei pastebite dvejinimosi akyse simptomus, svarbu kuo skubiau apsilankyti pas akių specialistą ar bendrosios praktikos gydytoją, nes šią būklę sukėlusios priežastys ir sudėtingumas gali būti skirtingas. Tam, kad diagnozuotų diplopiją, akių specialistas atliks išsamų akių tyrimą, kad ištirtų Jūsų akių būklę bei įvertintų akių judesių koordinaciją. Patikros metu Jums gali būti užduodami klausimai, kad gydytojas galėtų geriau suprasti būklę sukėlusias priežastis. 

Klausimai, kurie gali būti užduodami apžiūros metu:

 • Ar simptomai pasireiškia vienoje akyje, ar abiejose akyse;
 • Ar simptomai yra nuolatiniai, ar protarpiniai;
 • Ar simptomai kinta judinant galvą, ar keičiant žvilgsnio kryptį;
 • Ar simptomai atsiranda žiūrint į tolimus ar artimus objektus.

Koks yra dvejinimosi akyse gydymas?

Kadangi dvejinimasis akyse gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, gydymas priklausys nuo pagrindinės būklę sukėlusios priežasties, todėl gali varijuoti nuo paprastų akių pratimų iki nedidelių operacijų.

Jūsų akių specialistas padės rasti tinkamą sprendimą ir pasiūlys geriausią gydymo būdą. Kai kuriais atvejais, jis gali rekomenduoti apsilankyti pas savo bendrosios praktikos gydytoją arba kreiptis į skubios pagalbos skyrių.

Jei dvejinimąsi akyse lydi skausmai ar galvos skausmas, turėtumėte kreiptis į artimiausią skubios pagalbos skyrių.