Optikos pasaulis / Subraižyta akis

Subraižyta akis

Simptomai

  • Pojūtis, tarsi akyje būtų smėlio
  • Skausmas mirksint
  • Akių ašarojimas

Diagnostika

Nustatoma atliekant išsamią akių apžiūrą

Gydymas

  • Akių lašai
Skauda akis įbrėžus rageną

Kas yra subraižyta akis?

Medicininis akies subraižymo ar nugrandymo terminas yra „ragenos abrazija“, kuris yra vienas iš labiausiai paplitusių akių sužalojimų. Tai dažnai gali sukelti diskomfortą, akių paraudimą ir stiprų jautrumą šviesai. Ragenos abrazija įvyksta, kai ragenos viršutinis ląstelių sluoksnis (vadinamas ragenos epiteliu) yra suardytas ar išnykęs. Būklės sunkumas gali varijuoti.

Ragenos abrazija gali sutrikdyti Jūsų regėjimą ir padaryti akį imlesnę infekcijai, taip pat, gali būti gana skausminga. Jei jaučiate didelį skausmą, svarbu, kad Jūsų akis būtų patikrinta akių specialisto ar akių ligų skyriuje. 

Kokie subraižytos akies simptomai?

Subraižytos akies požymiai ir simptomai yra šie:

  • Pojūtis, tarsi akyje būtų smėlio ar žvyro;
  • Skausmingos akys, ypač atsimerkiant ir užsimerkiant;
  • Ašarojančios ar verkiančios akys;
  • Paraudusios akys;
  • Jautrumas šviesai;
  • Neryškus matymas.

Jei pasireiškia kuris nors iš šių simptomų ar atsiranda regėjimo pakitimai, svarbu kuo greičiau pasitikrinti akis.

Kas lemia subraižytos akies atsiradimą?

Yra daugybė būdų, kaip gali atsirasti ragenos abrazija. Nepriklausomai nuo dydžio, viskas, kas liečiasi su akies paviršiumi, gali ją susižeisti. Dažniausiai pasitaikančios priežastys yra ore esančios dalelės, tokios kaip dulkės ar smėlis, ar bet koks daiktas, kuris patenka į atvirą akį, pavyzdžiui, vaikų žaidimų ar „pasigamink pats“ veiklos metu.

Išsausėjusios akys gali padidinti ragenos abrazijos riziką dėl nepakankamo akių sudrėkinimo. Sausų akies sričių ragenos paviršius tampa trapus, todėl labiau tikėtina, kad jis bus pažeistas net ir tokiu paprasto veiksmo kaip akių trynimas metu. 

Kaip vyksta subraižytos akies diagnostika?

Daugeliu ragenos abrazijos atvejų, ji lėtai savaime išgyja per kelias dienas. Tačiau dėl to, kad dėl paviršiaus pažeidimo akis tampa imlesnė infekcijai, dėl subraižytos akies gali prireikti antibiotinių akių lašų ar tepalo.

Kokia galima pagalba?

Svarbiausia netrinti akių. Dažniausiai smulkūs ragenos įbrėžimai užgyja per kelias dienas. Gydytojas gali paskirti akių lašų, kad akys būtų suteptos ir sumažintų infekcijos tikimybę. Taip pat kurį laiką gali tekti atsisakyti nešioti kontaktinius lęšius.

Visada dėvėkite akių apsaugą, kai galimas akių pažeidimo pavojus, pavyzdžiui, dirbant dulkėtoje aplinkoje, tarp tankios augmenijos ar “pasigamink pats“ veiklos metu. Jei jaučiate kažką esant akyje, keletą kartų mirktelėkite, kad svetimkūnis pasišalintų, o jei nepavyksta, švelniai praplaukite akis švariu vandeniu arba steriliu druskos tirpalu. Jei skausmas ar diskomfortas išlieka, kreipkitės į gydytoją.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ką daryti, jei vaikas ar kūdikis patiria ragenos abraziją?

Kaip ir bet kurios akies ar regos problemos atveju, patiems beveik neįmanoma įvertinti pažaidos rimtumo, todėl geriausia, kad akis patikrintų akių specialistas. Specialistas gali pasiūlyti būklės stebėjimą, gydymą ar nukreipimą pas akių gydytoją, jei pažeidimas yra rimtesnis, tačiau paprastai dauguma įbrėžimų išgyja savaime.

Ar ragenos abrazija rimta?

Ragenos abrazijos sunkumas nustatomas atsižvelgiant į abrazijos dydį ir vietą bei tai, kaip giliai ji pažeidžia rageną. Akių skausmas ne visada parodo žalos dydį, todėl visada geriausia kreiptis pas akių specialistą. Nors dauguma įbrėžimų savaime sugyja, jie gali būti užkrėsti ar suformuoti randą, kuris gali sukelti ilgalaikę žalą ir paveikti regėjimą.

Kokie subraižytos akies simptomai?

Ragena, subraižytas akies obuolio plotas, yra labai jautri, todėl ragenos įbrėžimai gali būti labai skausmingi. Pajusite, tarsi kažkas būtų įstrigę Jūsų akyje, akis gali parausti, ašaroti ir  jautriai reaguoti į šviesą.