Optikos pasaulis / Sparninė plėvė (pterigija)

Sparninė plėvė (pterigija)

Simptomai

  • Paraudusi akis
  • Niežėjimas
  • Jausmas lyg kažkas yra akyje

Diagnostika

Nustatoma atliekant išsamią akių apžiūrą

Gydymas

  • Akių lašai
  • Saulės akiniai su UV filtru
  • Operacija
Sparninė plėvė matoma ant akies

Kas yra sparninė plėvė?

Sparninė plėvė (pterigija) yra nevėžinės kilmės atauga, atsirandanti ant baltosios akies dalies. Labiau linkusi atsirasti vyresniame amžiuje ir dažniau pasitaiko tiems, kurie didžiąją laiko dalį praleidžia lauke. Dar žinoma kaip „banglentininko akis“, tačiau pterigija paveikia ne tik tuos, kurie reguliariai nardo bangose.

Kokie sparninės plėvės simptomai?

Iš pradžių pterigija gali būti be jokių simptomų, tačiau jai pradėjus didėti, galite pastebėti, kad Jūsų akis atrodo paraudusi, niežti ar pradedate jausti, kad joje kažkas yra. Taip pat galite pastebėti rožinės spalvos darinio augimą ant akies.

Gali atsirasti vienoje ar abiejose akyse; didžioji dalis pterigijų atsiranda akies kampe, nosies pusėje. Kai jos tampa didesnės ir kerta rageną, skaidrų akies dangalą, matymas gali tapti neryškus, nes ji apsijuosia aplink rageną ir sukelia astigmatizmą. Ekstremaliais atvejais, pterigija gali progresuoti ir, kirsdama rageną, užtemdyti Jūsų matymą.

Kas lemia sparninės plėvės atsiradimą?

Pterigijos atsiradimas siejamas su gaunamu dideliu ultravioletinių (UV) spindulių kiekiu, kai didžioji dienos dalis praleidžiama lauke. Tie, kurie leidžia laiką arti sniego ar vandens be tinkamų akinių nuo saulės, yra didžiausios rizikos grupėje, nes nuo šių paviršių atsispindi papildomas šviesos kiekis. 

Pterigija dažniausiai atsiranda suaugusiems žmonėms nuo 20 iki 50 metų, ypač vyrams, ir yra labiau paplitusi tose vietose, kur didesnis UV spindulių pavojus, ir kur yra daugiau aplinkos dirgiklių, tokių kaip vėjas, dulkės, chemikalai ir oro tarša. Jei turite šviesią odą ir šviesias akis, turite didesnę riziką pterigijos išsivystymui. 

Kaip vyksta sparninės plėvės diagnostika?

Jūsų akių specialistas pterigiją diagnozuos atidžiai apžiūrėjęs akis, tam naudodamas didinamąją plyšinę lempą. Jis taip pat patikrins Jūsų regėjimą, naudodamasis akių tyrimo lentelėmis bei fotografija, kad galėtų stebėti darinio augimą.

Taip pat, bus stengiamasi patvirtinti arba atmesti kitus galimus akių sutrikimus:

  • Akių paraudimą;
  • Akių išsausėjimą;
  • Hialininę (riebalinę) distrofiją (pinguecula).

Kokia galima pagalba?

Pterigijos gydymas priklausys nuo to, kiek didelė yra pterigija ir ar ji daro įtaką Jūsų regėjimui. Daugeliu atvejų būklė būna lengva, todėl nereikia jokio gydymo. Jei pterigija Jus vargina, galima naudoti akių lašus, siekiant palengvinti uždegimą ir/arba sudrėkinti akių, atsirandantį dėl darinio augimo. Šiuos akių lašus galima įsigyti be recepto, tačiau Jūsų akių priežiūros specialistas praneš, jei Jums reikės stipresnių vaistų. 

Jei pterigija pradeda temdyti Jūsų regėjimą ar sukelia didelį diskomfortą, kad ją pašalintumėte, Jums gali prireikti operacijos. Nors apie tai nėra malonu galvoti, procedūra yra gana greita, atliekama naudojant vietinę anesteziją; oftalmologas su Jumis aptars operacijos eigą ir visas su operacija susijusias rizikas. Po operacijos keletą dienų turėsite nešioti akies dangtelį, bet po keleto dienų galėsite grįžti į darbą ir įprastą veiklą. Taip pat, keletą savaičių po operacijos turėsite naudoti akių lašus ir stebėti akį, ar darinio augimas neatsinaujina; dėka modernių chirurgijos metodų ši tikimybė sumažėjo nuo 40% iki maždaug 10%.

Pagrindinis būdas užkirsti kelią pterigijos atsiradimui yra apsaugoti akis nuo per didelio UV šviesos kiekio. Tai galite padaryti dėvėdami plačiabrylę skrybėlę ir saulės akinius su užleistas kraštais, kurie sulaiko UV šviesą.  Jei turite pterigiją, jos augimą galite sulėtinti ribodami gaunamų ultravioletinių spindulių kiekį, dulkių, taršos ir kitų dirginančių medžiagų poveikį – tas pats patarimas galioja ir tiems, kuriems pterigija buvo pašalinta, jei nenorite, kad jis vėl ataugtų.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar pterigija gali sukelti aklumą?

Ne, bet jei darinys auga skersai Jūsų akies ar per vyzdį, tai gali iškreipti Jūsų regėjimą.

Kaip pašalinti pterigiją?

Didžiojoje daugumoje atvejų (Jungtinėje Karalystėje) chirurginio gydymo neprireikia, o būklė gali būti valdoma naudojant akių lašus, kurie palaiko akies drėgmę ir mažina uždegimą.

Kokie akių lašai geriausi pterigijos atveju?

Jūsų akių specialistas patars apie tinkamiausius nereceptinius lašus, o oftalmologas gali paskirti receptinius lašus.

Ar pterigija yra vėžinė liga?

Ne, pterigija nėra vėžinė liga, tačiau reguliarūs akių tyrimai gali padėti ją stebėti bėgant laikui.