Optikos pasaulis / Regos nervo neuritas

Regos nervo neuritas

Simptomai

 • Skausmas judinant akis
 • Neryškus matymas
 • Spalvinio matymo praradimas

Diagnostika

Nustatomas atliekant išsamią akių apžiūrą

Gydymas

 • Uždegimą mažinantys vaistai

Kas yra regos nervo neuritas?

Regos nervo neuritas yra regos nervo uždegimas. Regos nervo funkcija yra siųsti impulsus iš jūsų akių į smegenis – jei tai sutrikdoma, galite patirti regėjimo sutrikimų. Sukeltas regos nervo uždegimo, regos nervo neuritas gali sutrikdyti nervinių impulsų sklidimą iš akies į smegenis ir taip paveikti Jūsų regėjimą.

Optinis neuritas atsiranda, kai imuninė sistema atakuoja riebalinę dangą, vadinamą mielinu, saugančią regos nervą. Kai mielinas yra pažeistas, regos nervas negali tinkamai siųsti signalų į smegenis, todėl tai gali paveikti regėjimą.

Kokie regos nervo neurito simptomai?

Įprastai regos nervo neuritas atsiranda greitai, per keletą valandų ar dienų. Su regos nervo neuritu siejami šie simptomai:

 • Skausmas judinant akis;
 • Neryškus matymas;
 • Spalvinio matymo praradimas;
 • Periferinio regėjimo praradimas;
 • Skylė regėjimo lauke;
 • Galvos skausmai už akių;
 • Aklumas, tačiau tai – retas pasitaikantis atvejis.

Kai kurie iš šių simptomų yra susiję su kitomis, dažnesnėmis akių ligomis. Tačiau, jei pasireiškia kuris nors iš šių simptomų ar atsiranda staigus regėjimo pakitimas, turėtumėte kuo greičiau pasitikrinti akis. Regos nervo neuritas gali pasireikšti tiek suaugusiems, tiek vaikams. Paprastai suaugusiesiems pasireiškia vienoje akyje, o jaunesnėms nei 10 metų vaikams – abiejose.

Didžioji dauguma žmonių pasveiksta per keletą savaičių. Lėtiniais atvejais pasveikimas gali užtrukti daug ilgiau, tačiau retai – daugiau nei vienerius metus. Įprastai, regėjimą atgausite visiškai arba beveik pilnai, nors gali išlikti naktinio regėjimo sutrikimų arba spalvos gali atrodyti išblukusios.

Kas lemia regos nervo neurito atsiradimą?

Mielino (medžiaga apsauganti nervinių ląstelių ataugas) uždegimas sukelia skausmą ir sutrikdo regos nervo gebėjimą siųsti impulsus iš akių į smegenis, nors nežinoma, kodėl taip nutinka.

Nors ir retai, regos nervo uždegimą taip pat gali sukelti infekcijos, tokios kaip:

 • Kiaulytė;
 • Tymai;
 • Tuberkuliozė;
 • Laimo liga;
 • Sinusitas;
 • Juostinė pūslelinė.

Kaip vyksta regos nervo neurito diagnostika?

Regos nervo uždegimą galima nustatyti atliekant išsamų akių tyrimą. Konsultacijos metu įvertinamas regėjimo aštrumas, spalvų jutimas, vyzdžių reakcija į šviesą. Taip pat išplėtus vyzdžius apžiūrimas akių dugnas, ypatingą dėmesį atkreipiant į regos nervą.

Jei Jūsų akių specialistui kils įtarimų, kad sergate regos nervo neuritu, Jus nukreips į ligoninės akių ligų skyrių, kur bus patvirtinta diagnozė ir sudarytas gydymo planas.

Kokia galima pagalba?

Regos nervo neuritas gali išnykti savaime be gydymo. Tačiau, spartesnį gyjimą gali pagreitinti uždegimą malšinantys vaistai, kuriuos paskiria gydytojas.

Jeigu regos nervo neuritą nulėmė išsėtinė sklerozė ar kitos imuninės sistemos ligos, jo epizodai gali kartotis, todėl itin svarbu tinkamas sisteminės ligos gydymas.

Pasirūpinkite savo akimis!

Akių priežiūros specialistai rekomenduoja regėjimą tikrinti bent kartą per metus, nesvarbu, ar regėjimo korekcija yra reikalinga ar ne.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra regos nervo neuritas?

Regos nervo neuritas arba optinis neuritas yra regos nervo uždegimas. Kai regos nervas yra žaeistas, jis negali tinkamai siųsti signalų į smegenis, todėl tai gali paveikti regėjimą.

Ar regos nervo neuritas ilgalaikis?

Daugeliui regos nervo neuritu sergančių žmonių regėjimas iš dalies arba visiškai atsistato per 4–12 savaičių.

Ar akių priežiūros specialistas gali nustatyti regos nervo neuritą?

Taip, atliekant akių tyrimą dažnai galima nustatyti ir regos nervo neurito požymius. Jei Jūsų akių specialistas įtars, kad galite turėti regos nervo neuritą, nukreips Jus į ligoninės akių skyrių diagnozės patvirtinimui.

Ar regos nervo neuritas išgydomas?

Daugeliu atvejų, sergant regos nervo neuritu, pasveikstama ir negydant. Tačiau jei regos nervo neuritą sukelia kita liga, išgydžius šią ligą, dažniausiai praeina ir regos nervo uždegimas.

Kaip diagnozuojamas regos nervo neuritas?

Paprastai diagnozė nustatoma remiantis asmens ligos istorija ir jo akių tyrimo rezultatais. Kartais reikalingi papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai ir MRT, siekiant patvirtinti ar paneigti kitas su regėjimo praradimu susijusias priežastis.