Keratokonusas

Keratokonusas atsiranda tada, kai ragena (apvali, skaidri priekinė akies dalis) pradeda silpnėti ir plonėti centrinėje dalyje, todėl ji tampa netaisyklingos (kūgio) formos. Tai gali daryti įtaką akies gebėjimui fokusuoti vaizdą ir sukelti neryškų ar iškraipytą vaizdo matymą.

Keratokonusas

Ar žinojote?

Keratokonusas yra gana nedažnas ir įprastai pasireiškia jauniems žmonėms paauglystėje ir iki dvidešimties metų amžiaus.

Keratokonuso simptomai

Keratokonusas dažnai paveikia abi akis, tačiau kiekvieno simptomai gali būti skirtingi. Ankstyvosiose stadijose keratokonuso simptomai gali būti:

  • Nedidelis liejimasis akyse ar neryškus regėjimas;
  • Šiek tiek iškreiptas regėjimas, kai kurios vaizdo dalys būna aiškios, o kai kurios neryškios;
  • Padidėjęs jautrumas šviesai ir spindėjimui.

Kai kuriais labai retais atvejais keratokunusas progresuoja. Tada pasireiškia tokie simptomai:

  • Labai neryškus ir iškreiptas regėjimas;
  • Akių skausmas;
  • Pablogėjusi trumparegystė ir astigmatizmas;
  • Neįmanoma nešioti įprastų kontaktinių lęšių, nes jie nebetinka.

Keratokonusas paprastai išsivysto per kelerius metus, tačiau kartais gali greitai progresuoti per keletą mėnesių. Jei nerimaujate dėl savo akių būklės, turėtumėte susisiekti su savo akių specialistu.

Keratokonuso atsiradimo priežastys

Keratokonusas yra sudėtinga būklė, o jį sukeliančios priežastys nėra iki galo aiškios. Nors manoma, kad tam tikri veiksniai gali vaidinti svarbų vaidmenį:

  • Šeimos ligos istorija, kai kitiems šeimos nariams irgi nustatyta ši liga;
  • Alergijos, galinčios būti keratokonuso atsiradimo priežastimi;
  • Sąlygos, lemiančios perteklinį akių trynimą ir silpninančios rageną.

Keratokonuso diagnostika

Jūsų akių specialistas peržiūrės Jūsų ligos istoriją ir atliks akių ištyrimą. Jei kils įtarimų, laikas nuo laiko bus atliekami reguliarūs ragenos formos matavimai, padėsiantys diagnozuoti keratokonusą.

Keratokonuso gydymas

Keratokonuso gydymas priklausys nuo ligos sunkumo ir nuo to, kaip greitai ji progresuoja. Jūsų akių specialistas galės patarti, kas Jums geriausia.

Nesudėtingais atvejais gali padėti akiniai ar kontaktiniai lęšiai. Daugeliui žmonių po kelerių metų ragena stabilizuojasi ir, tikėtina, kad neatsiras rimtų regėjimo sutrikimų ir tolesnis gydymas nebus reikalingas.

Tik labai retais atvejais, ragena tampa tokia netaisyklinga ir išplonėjusi, kad joje atsiranda randai ir kontaktinių lęšių, net ir labai specializuotų, nešiojimas tampa neįmanomas. Tokiu atveju gali tekti apsvarstyti chirurginio gydymo klausimą. Tokiu atveju būsite nukreipti pas specialistą, kuris parinks tinkamiausią gydymo ar operacijos būdą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar nuo keratokonuso galima apakti?

Tik pačiais rečiausiais atvejais keratokonusas sukelia rimtų regėjimo sutrikimų. Tačiau esama būklė gali progresuoti iki tokio lygio, kad pablogėjęs regėjimas gali daryti įtaką įprastiniam Jūsų gyvenimui.

Kaip keratokonusas progresuoja laikui bėgant?

Paprastai keratokonusas prasideda brendimo laikotarpyje ar paauglystėje ir 10 – 20 metų eigoje iš lėto progresuoja, tada stabilizuojasi.

Koks geriausias keratokonuso gydymas?

Ankstyvosiose ligos stadijose Jūsų akių specialistas galės patarti, koks yra yra geriausias gydymo būdas – akiniai ar  kontaktiniai lęšiai. Jei būklė toliau progresuos, reikės kreiptis į ragenos specialistą, kad būtų apsvarstytos tolesnės gydymo galimybės, atsižvelgiant į keratokonuso sunkumą.