Akių hipertenzija

Padidėjęs akispūdis, sukeltas skysčių nutekėjimo sutrikimų akyje. Nors jokių simptomų nesukelia, asmenys, sergantys akių hipertenzija, turi didesnę glaukomos ar kitų akių sutrikimų atsiradimo tikimybę.

Ar žinojote?

Akių hipertenzija nustatoma atliekant akių tyrimą – todėl svarbu reguliariai atlikti akių patikrą, kad būtų galima stebėti Jūsų akispūdį ir jo pokyčius laikui bėgant. Vis dėlto, ilgalaikėje perspektyvoje yra daug didesnė glaukomos, galinčios paveikti regėjimą, išsivystymo rizika.

Akių hipertenzijos simptomai

Įprastai, akių hipertenzija simptomų nesukelia ir mažai tikėtina, kad per trumpą laiką pakenks Jūsų regai. 

Kaip akių hipertenzija susijusi su glaukoma?

Nuolatinis aukštas akispūdis yra svarbiausias glaukomos išsivystymo rizikos veiksnys – kuo didesnis akispūdis, tuo didesnė rizika.

Tačiau ryšys tarp akispūdžio ir glaukomos yra sudėtingas ir dar ne visiškai suprastas. Nors kai kurie žmonės, sergantys akies hipertenzija, yra labiau linkę į glaukomos išsivystymą, didžiajai daugumai tai negalioja.

Todėl akių specialistui svarbu atidžiai stebėti Jūsų akispūdį, nes, atsiradus jo padidėjimui, bus skiriami papildomi tyrimai, padėsiantys įvertinti, kuriai glaukomos išsivystymo rizikos grupei priklausote.

Akių hipertenzijos atsiradimo priežastys

Skystis priekinėje akies dalyje, dar vadinamas vandeniniu skysčiu, tiekia maistines medžiagas ir padeda eliminuoti šalutinius produktus. Akies slėgio lygis (akispūdis) nulemiamas pusiausvyros tarp gaminamo ir iš akies nutekančio skysčio kiekio.

Daugelį akių hipertenzijos atvejų sukelia akių nutekėjimo kanalų funkcijos sutrikdymas ar užsikimšimas. Nesant tinkamam drenažui, skysčio slėgis tampa didesnis nei normalus, todėl padidėja akispūdis.

Akių hipertenzijos rizikos veiksniai

Akių hipertenzija gali išsivystyti bet kam, tačiau yra keletas veiksnių, galinčių padidinti šios būklės atsiradimo  riziką:

 • Šeimos istorija – hipertenzijos arba glaukomos atvejai šeimoje;
 • Amžius – senstant akių hipertenzijos atsiradimo tikimybė didėja;
 • Tautybė – labiau tikėtina, kad susirgsite šia liga, jei esate kilęs iš Afrikos – Karibų jūros regiono šalių;
 • Stipriai pažengusi miopija (trumparegystė);
 • Tam tikrų vaistų šalutinis poveikis, dėl kurio kai kuriems žmonėms akispūdis padidėja; 
 • Akių sužalojimai, net ir po jų praėjus metų metams, gali paveikti akispūdį.

Akių hipertenzijos nustatymas

Akies tyrimo metu Jūsų akių specialistas atliks tyrimus, kad patikrintų, ar neturite akių hipertenzijos ar glaukomos požymių:

 • Jūsų akispūdis bus matuojamas tonometru. Normos atveju akispūdis siekia nuo 10 mmHg iki 21 mmHg. Rodikliai, viršijantys šią normą, rodo akių hipertenziją;
 • Regos nervo būklė;
 • Regėjimo lauko tyrimas padeda ištirti Jūsų periferinį regėjimą tose vietose, kur
 • prasideda glaukoma;
 • Kitų akių ligų, susijusių su padidėjusiu akispūdžiu, požymiai.

Akių hipertenzijos gydymas

Laimei, esant reikalui, akių hipertenziją galima gydyti. Dažniausias gydymo būdas yra akių lašų naudojimas, siekiant sumažinti akispūdį. Didžiajai daugumai žmonių akių hipertenzija nesukelia jokių problemų, tačiau laikui bėgant maždaug 10% žmonių išsivysto glaukoma. Turintiems didesnę glaukomos išsivystymo tikimybę, gali būti skiriami kasdieniniai akių lašai, kad sumažėtų akispūdis ir perpus sumažėtų glaukomos išsivystymo rizika. Svarbu reguliariai tikrinti akis, kad būtų galima sekti akispūdžio rodiklius ir pastebėti glaukomos atsiradimo požymius. Glaukomos gydymas yra efektyviausias, jei ji diagnozuojama laiku.