Jūsų akys ir dažniausios jų ligos

Akys – svarbiausias žmogaus jutimo organas. Todėl svarbu nuolatos stebėti savo akių sveikatą ir užkirsti kelią akių ligoms. Siekiant užtikrinti akių sveikatą, būtina bent kartą į metus kreiptis į gydytoją -oftalmologą, taip pat nuolatos stebėti savo regėjimo pokyčius, paklausiant savęs:

  • Ar mano akys jaučiasi gerai?
  • Ar mano akys atrodo gerai?
  • Ar aš gerai matau?

Akių ligos jaunėja

Kaip ir daugelis kitų, akių ligų amžius taip pat jaunėja. Tai gali būti siejama su tuo, kad daug laiko naudojamės skaitmeninėmis priemonėmis, nepakankamai ilsimės, netinkamai maitinamės ir patiriame stresą. Taip pat akis vargina ir ultravioletiniai saulės spinduliai. Dažniausiai pagrindinės akių ligos (glaukoma, katarakta) prasideda vyresnio amžiaus asmenims. Todėl nuo 40 m. rekomenduoja dažniau apsilankyti pas akių priežiūros specialistą ir atlikti išsamią medicininę konsultaciją.

Dažniausios akių ligos

Glaukoma

Glaukoma

Glaukoma – tai lėtinė akių liga, kurios laiku nediagnozavus ir nepradėjus gydyti, galima apakti. Apakimas glaukomos atveju yra neišgydomas, nes liga pažeidžia regos nervą ir tinklainės nervines ląsteles.

Kaip atpažinti? Liga pasižymi tuo, kad jai progresuojant pamažu siaurėja akiplotis, žmogui darosi sunku orientuotis aplinkoje, jis mato tarsi „pro vamzdį“, silpsta regėjimas.

Rizikos faktoriai ir gydymas. Glaukoma neužkrečiama, tačiau ja susirgti įtakos turi paveldimumas, taip pat cukrinis diabetas, trumparegystė, migrena, arterinio kraujospūdžio svyravimai .Verta atkreipti dėmesį į tai, jog pradinėse stadijose ši liga dažniausiai nesukelia jokių nusiskundimų, todėl vienintelė glaukomos profilaktika yra reguliarus lankymasis pas akių gydytoją. Visiems asmenims virš 40 metų reikia vieną kartą metuose pamatuoti skyryba.

Katarakta

Katarakta

Katarakta – tai akių liga, kai lęšiukas pamažu netenka skaidrumo, formuojasi drumstys, kurios trukdo gerai matyti. Katarakta susiformuoja labai lėtai ir be skausmo bei dažnai aptinkama įprasto patikrinimo metu. Negydoma katarakta labai pablogina regėjimą, daiktų spalvos vis labiau liejasi, kol galiausia skiriama tik šviesa nuo tamsos. Taip pat kyla rizika susirgti glaukoma.

Kaip atpažinti? Kataraktos simptomai: matomas neryškus vaizdas, pamažu blogėja regėjimas, dvejinasi vaizdas, akina ryški šviesa, objektai atrodo geltoname fone, vėliau tampa sunku vairuoti automobilį, sunku skaityti, progresuojant ligai – skiriama tik šviesa nuo tamsos.

Rizikos faktoriai ir gydymas. Katarakta paprastai laikoma neišvengiama senėjimo dalimi ir dažniausiai pasitaiko 55 metų ar vyresnio amžiaus žmonėms. Jauniems ji gali išsivystyti po įvairių akių traumų, uždegimų ar sergant bendromis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, lėtinis odos uždegimas. Rizikos veiksnys yra ir ultravioletiniai (ilgai būnant saulėje), rentgeno, infraraudonieji spinduliai. Vaistų, išgydančių kataraktą, nėra. Vienintelis efektyvus kataraktos gydymas – operacija.

Kaip išvengti?

  1. Reguliariai lankykitės pas akių gydytoją;
  2. Nešiokite kokybiškus saulės akinius su apsauga nuo UV spindulių;
  3. Valgykite maistą, kuriame gausu antioksidantų (vaisiai / daržovės).

Kokie požymiai signalizuoja apie ligą?

  • Prastėjanti rega;
  • Šviesos baimė;
  • Besiliejantis vaizdas ir kiti panašūs simptomai gali būti pirmieji akių ligų požymiai.

Registracija akių testui